Vlada Paname predlaže povećanje starosne granice za odlazak u penziju i veće doprinose

Kako je objasnio ministar zdravlja Paname Fernando Bojd Galindo, ovaj novi sistem neće uticati na one obveznike doprinosa koji su sedam godina daleko od penzionisanja.


Vlada Paname predstavila je parlamentu paket reformi za „spasavanje“ Fonda socijalnog osiguranja (CSS) od duboke finansijske krize u kojoj se nalazi već nekoliko godina, a koje uključuju povećanje starosne granice za odlazak u penziju, kao i doprinose kompanija i same države.

„Trenutno, Fond socijalnog osiguranja ne poštuje uslove da pacijentima obezbedi pristojnu medicinsku negu uz dostupnost lekova neophodnih za njihovu negu“ – izjavio je ministar zdravlja Paname Fernando Bojd Galindo istupajući na sednici zakonodavnog organa.

On je dodao da „prema sadašnjim projekcijama, do 2025. godine penzioneri neće moći dobijati svoje penzije u punom obimu ako se sistem ne promeni (i) do 2029. će se isplaćivati samo manje od polovine penzija koje se danas isplaćuju. To jest, doći će do značajnog smanjenja prihoda koji će se pogoršavati iz godine u godinu dok ne budu iscrpljeni“.

Ministar zdravlja Paname je posle višemesečnog dijaloga sa različitim slojevima društva predstavio poslanicima predlog zakona o „Garantovanju penzija tokom celog života penzionera“ i obezbeđivanju da socijalno osiguranje ostane „u rukama osiguranika“.

Predlog zakona, predstavljen na vanrednoj zakonodavnoj sednici, povećava starosnu granicu za odlazak u penziju za tri godine, i to na 65 godina za muškarce i 60 za žene, ali će varirati u zavisnosti od platilaca doprinosa, a povećavaju se i doprinosi preduzeća za 3%.

Pored toga, predlog zakona stvara „univerzalnu osnovnu penziju bez doprinosa za sve Panamce koji nisu u mogućnosti da doprinose Fondu socijalnog osiguranja, obezbeđujući više minimalne penzije“ povećavanjem sa sadašnjih 120 dolara nakon 65. godine života na 144 dolara, navodi se u dokumentu.

Sada će, posle ovog predstavljanja, predlog zakona biti analiziran u komisiji za zdravstvenu zaštitu, a zatim će ga narodni poslanici razmatrati u tri rasprave s mogućnošću izmena. Na kraju, predsednik Paname će biti taj koji ratifikuje zakon.

Šta se dešava u panamskom socijalnom osiguranju? Ovim predlogom se menja prethodni zakon iz 2005. godine, donet pod vladom bivšeg predsednika Martina Torihosa (2004-2009), koji je stvorio penzioni model što kombinuje sistem vanredno uspostavljenih naknada (SEBD, ili sistem solidarnosti u kojem radnici plaćaju penzije penzionera kroz njihove doprinose) sa novim mešovitim sistemom individualne štednje.

Ovom promenom, koja je stupila na snagu 2008. godine, davaoci doprinosa mlađi od 35 godina dobrovoljno su prelazili na mešoviti sistem, a stariji od 35 godina su ostajali u SEBD. Po mnogim analitičarima, to je bio koren problema, pošto je PAYG sistem ostao bez doprinosa.

Sada sistem socijalnog osiguranja Paname preživljava ozbiljnu krizu sa deficitom koji dostiže 673 miliona dolara u jednom od dva penziona podsistema (u onom sa uspostavljenim isplatama), što bi moglo dovesti do toga da uskoro ostane bez sredstava.

Finansijska kriza Fonda socijalnog osiguranja je problem koji su poslednje vlade odugovlačile. Kako bi obezbedila rešenje, sadašnja administracija, pod predsedništvom Hozea Raula Mulina, napravila je okrugli sto za „spasavanje CSS“, koji je počeo u septembru s učešćem različitih sektora društva kako bi se razgovaralo o predlozima za strukturne promene u toj ustanovi i na osnovu koje je nastao dati predlog zakona.

Sindikati ustaju za povratak solidarnog sistema, pošto su već odbacili predloge o kojima se raspravljalo za okruglim stolom.

Izvor: Banca y Negocios

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *