Како је објаснио министар здравља Панаме Фернандо Бојд Галиндо, овај нови систем неће утицати на оне обвезнике доприноса који су седам година далеко од пензионисања.
Влада Панаме представила је парламенту пакет реформи за „спасавање“ Фонда социјалног осигурања (CSS) од дубоке финансијске кризе у којој се налази већ неколико година, а које укључују повећање старосне границе за одлазак у пензију, као и доприносе компанија и саме државе.
„Тренутно, Фонд социјалног осигурања не поштује услове да пацијентима обезбеди пристојну медицинску негу уз доступност лекова неопходних за њихову негу“ – изјавио је министар здравља Панаме Фернандо Бојд Галиндо иступајући на седници законодавног органа.
Он је додао да „према садашњим пројекцијама, до 2025. године пензионери неће моћи добијати своје пензије у пуном обиму ако се систем не промени (и) до 2029. ће се исплаћивати само мање од половине пензија које се данас исплаћују. То јест, доћи ће до значајног смањења прихода који ће се погоршавати из године у годину док не буду исцрпљени“.
Министар здравља Панаме је после вишемесечног дијалога са различитим слојевима друштва представио посланицима предлог закона о „Гарантовању пензија током целог живота пензионера“ и обезбеђивању да социјално осигурање остане „у рукама осигураника“.
Предлог закона, представљен на ванредној законодавној седници, повећава старосну границу за одлазак у пензију за три године, и то на 65 година за мушкарце и 60 за жене, али ће варирати у зависности од платилаца доприноса, а повећавају се и доприноси предузећа за 3%.
Поред тога, предлог закона ствара „универзалну основну пензију без доприноса за све Панамце који нису у могућности да доприносе Фонду социјалног осигурања, обезбеђујући више минималне пензије“ повећавањем са садашњих 120 долара након 65. године живота на 144 долара, наводи се у документу.
Сада ће, после овог представљања, предлог закона бити анализиран у комисији за здравствену заштиту, а затим ће га народни посланици разматрати у три расправе с могућношћу измена. На крају, председник Панаме ће бити тај који ратификује закон.
Шта се дешава у панамском социјалном осигурању? Овим предлогом се мења претходни закон из 2005. године, донет под владом бившег председника Мартина Торихоса (2004-2009), који је створио пензиони модел што комбинује систем ванредно успостављених накнада (SEBD, или систем солидарности у којем радници плаћају пензије пензионера кроз њихове доприносе) са новим мешовитим системом индивидуалне штедње.
Овом променом, која је ступила на снагу 2008. године, даваоци доприноса млађи од 35 година добровољно су прелазили на мешовити систем, а старији од 35 година су остајали у SEBD. По многим аналитичарима, то је био корен проблема, пошто је PAYG систем остао без доприноса.
Сада систем социјалног осигурања Панаме преживљава озбиљну кризу са дефицитом који достиже 673 милиона долара у једном од два пензиона подсистема (у оном са успостављеним исплатама), што би могло довести до тога да ускоро остане без средстава.
Финансијска криза Фонда социјалног осигурања је проблем који су последње владе одуговлачиле. Како би обезбедила решење, садашња администрација, под председништвом Хозеа Раула Мулина, направила је округли сто за „спасавање CSS“, који је почео у септембру с учешћем различитих сектора друштва како би се разговарало о предлозима за структурне промене у тој установи и на основу које је настао дати предлог закона.
Синдикати устају за повратак солидарног система, пошто су већ одбацили предлоге о којима се расправљало за округлим столом.
Извор: Banca y Negocios