Venecuela je izgubila svoj poslednji lednik, što je postala tragična prekretnica u ekološkoj istoriji zemlje.
Humboltov lednik, poznat i kao La Korona, koji se nalazi u blizini Humboltovog vrha, pretvorio se u „ledeno polje“ kako su ga naučnici klasifikovali. Nekada je njegova površina iznosila 4,5 kvadratnih kilometara, sada je manja od 0,02 kvadratna kilometra, što ga više ne čini lednikom.
Nestanak Humboltovog lednika označava kraj jedne epohe za Venecuelu, gde je 1910. godine bilo šest lednika ukupne površine od 1.000 kvadratnih kilometara. U poslednje vreme zemlja je suočena sa realnošću gubitka svih svojih lednika: pet ih je nestalo do 2011.
Kao rezultat toga, Venecuela bi mogla biti prva zemlja koja je izgubila svoje lednike u savremenom dobu, mada bi i druge zemlje mogle sledovati njenom primeru. Naučnici poput Maksimilijana Erere upozoravaju da bi zemlje kao što su Indonezija, Meksiko i Slovenija mogle biti sledeće na redu za gubitak lednika, posebno zbog porasta temperatura i ekstremnih vremenskih pojava povezanih sa klimatskim promenama.
Uprkos pokušajima da se Humboltov lednik spase, na primer pokrivanjem geotekstilnim pokrivačem u pokušaju da se zaštiti od topljenja, ovi napori su se pokazali nedelotvornim i izazvali su kritike zbog mogućih negativnih posledica po životnu sredinu. Naučnici ukazuju da klimatske promene i pojave poput El Ninja igraju ključnu ulogu u gubitku tropskih lednika, ubrzavajući njihovo topljenje i doprinoseći nestanku tih važnih slatkovodnih ekosistema.
Izvor: Alertas 24