Šta je to sinji dolar?

Ljudi koji putuju u Argentinu mogu naići na tako neočekivan izraz kao što je „sinji dolar“. Ne, uopšte nisu u pitanju novi obrasci američkih novčanica.

Sinji dolar, takođe poznat kao Dólar Blue[1] ili nezvanični dolar, predstavlja paralelni kurs američkog dolara u Argentini. To jest: kupovnu i prodajnu vrednost fizičke dolarske novčanice na crnom tržištu u Buenos Ajresu. To je najbolja cena koju ćete dobiti ako kupujete ili prodajete valutu bez učešća bilo koje organizacije sa državnom licencom (na primer – banke).

Pošto je vlada zemlje za stanovništvo uvela stroga ograničenja u razmeni valuta, pojavilo se crno tržište. Najkraće rečeno, vi svoj novac možete zameniti u zvaničnoj menjačnici po jednoj ceni, a možete otići i kod nezvaničnog trgovca i razmeniti ga po „sinjem“ kursu, što će vam biti daleko isplativije. Nošenje velikih količina gotovine protivreči uobičajenom savetu za turiste koji putuju u inostranstvo, ali turistima dolazećim u Argentinu često savetujem da postupe upravo tako, da bi se okoristili prednostima kurseva crnog tržišta.

I, kako pronaći najpovoljniji sinji kurs? Mnogi inostrani gosti pronalaze lokalnog stručnjaka ili mole od hotela da im preporuči „cueva” (što bukvalno znači „pećina”; u stvarnosti to više liči na potpuno uhodan posao, u koji su uključeni dolari, evri i funte). Neki turisti jednostavno odlaze do centralnih trgovačkih ulica i odazivaju se na otvorene pozive „Kambio! Razmena!“

Pravo središte ilegalne razmene je ulica Florida u Buenos Ajresu. Valja zapamtiti da ulični menjači novca (u Argentini se zovu „arbolitos” – drvca) ponekad mogu ponuditi neskriveno nepovoljan kurs, pa je bolje unapred proveriti približan tečaj.

Ako želite nastaviti koristiti američke dolare pri običnim kupovinama, to je takođe obična stvar. Argentinsko tržište, koje je doživelo ekonomsku krizu 2001/02. godine brzo se prilagodilo. Mnoga preduzeća, uključujući hotele i restorane, primaju američke dolare. Neki će raditi po sinjoj tarifi, čak i ako to nije zakonito, ili joj se približiti. Kada vlasnik trgovine sazna da ste turista, najverovatnije će vam ponuditi preliminarni dogovor: „Primamo dolare po 12 pezosa“ ili tome slično. Dvostruki kurs je nastao nakon što je vlada uvela niz deviznih ograničenja u pokušaju da podrži opadajući pezos i smanji odliv kapitala (tj. iznošenje svog imetka iz zemlje od strane investitora).


[1] Budući da se radi o novom, u srpskim zemljama i bivšoj Jugoslaviji praktično nepoznatom izrazu, posrbili smo ga sa pridevom sinji, umesto neutralnijeg i bezličnijeg plavi. Osim što takođe ukazuje na jedan preliv plave boje, pridev sinji u svesti budi predstavu nečeg  mračnog, teškog, nesrećnog i žalosnog, pa i strašnog – a sinji dolar u vladajućoj svetskoj ekonomiji, zasnovanoj na obmani i otimačini, upravo predstavlja jedno od sredstava za unesrećivanje čitavih naroda (prim. ur.).

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *