Панамеричка здравствена организација (PAHO) у извештају објављеном у уторак наглашава потребу за јачањем капацитета јавне здравствене заштите како би се обезбедио свеопшти приступ медицинским услугама, правичност и отпорност на изазове попут Ковида-19. Студија „Примена основних функција јавног здравља у Америци: процена и јачање капацитета“ заснована је на проценама извршеним у 14 земаља између 2021. и 2023. године.
Земље које су оцењене имале су умерен учинак у вези с основним функцијама јавног здравља (EPHF), које укључују епидемиолошки надзор, развој политике и обезбеђивање једнаког приступа медицинској помоћи, при чему су латиноамеричке земље имале бољи учинак од карипских земаља. Изазови су укључивали фрагментиране системе, недовољно финансирање, ограничене људске ресурсе и слабе системе података, што је отежавало праћење и координацију у здравственом сектору.
„Давањем приоритета EPHF, земље могу значајно побољшати способност својих здравствених система да одговоре на потребе становништва и постигну праведније и делотворније резултате“, рекао је директор PAHO Жарбас Барбоза. „Ово не само да јача капацитет реаговања у ванредним ситуацијама, већ такође пружа јаку основу за решавање дугорочних проблема здравствене заштите“, додао је он.

Земље са делотворнијом применом EPHF биле су боље припремљене за Ковид-19, што наглашава њихову улогу у одговору на кризе. Осим тога, 10 од 14 земаља (Антигва и Барбуда, Бахами, Белизе, Боливија, Бразил, Колумбија, Костарика, Доминиканска Република, Ел Салвадор, Јамајка, Перу, Свети Кристофер и Невис, Света Луција и Суринам) користило је резултате процене за разраду стратешких планова, али је стопа примене у региону остала испод 60%.
На основу ових налаза, PAHO је препоручила повећање улагања у људске ресурсе и ИТ технологије за прикупљање здравствених података, стварање интегрисаних платфорама података ради побољшања праћења и планирања, као и јачања међусекторске сарадње и управљања здравством како би се развила инклузивна политика.
Прошле, 2024. године одобрен је десетогодишњи план (2024–2034) којим се EPHF интегришу с првотном медицинско-санитарном помоћју ради преображаја здравствених система, борбе против болести и решавања друштвених детерминанти здравља.
PAHO ће пружити техничку подршку и успоставити регионалну мрежу за подршку сарадње, размене решења и изградње одрживих и правичних здравствених система.
У закључку, јачање EPHF је од кључног значаја за стварање одрживих и праведних здравствених система у америчким земљама. PAHO позива на одрживо финансирање, побољшане системе података и регионалну сарадњу зарад одстрањивања недостатака и припреме за будуће изазове у области здравствене заштите.
Извор: MercoPress