Panamerička zdravstvena organizacija (PAHO) u izveštaju objavljenom u utorak naglašava potrebu za jačanjem kapaciteta javne zdravstvene zaštite kako bi se obezbedio sveopšti pristup medicinskim uslugama, pravičnost i otpornost na izazove poput Kovida-19. Studija „Primena osnovnih funkcija javnog zdravlja u Americi: procena i jačanje kapaciteta“ zasnovana je na procenama izvršenim u 14 zemalja između 2021. i 2023. godine.
Zemlje koje su ocenjene imale su umeren učinak u vezi s osnovnim funkcijama javnog zdravlja (EPHF), koje uključuju epidemiološki nadzor, razvoj politike i obezbeđivanje jednakog pristupa medicinskoj pomoći, pri čemu su latinoameričke zemlje imale bolji učinak od karipskih zemalja. Izazovi su uključivali fragmentirane sisteme, nedovoljno finansiranje, ograničene ljudske resurse i slabe sisteme podataka, što je otežavalo praćenje i koordinaciju u zdravstvenom sektoru.
„Davanjem prioriteta EPHF, zemlje mogu značajno poboljšati sposobnost svojih zdravstvenih sistema da odgovore na potrebe stanovništva i postignu pravednije i delotvornije rezultate“, rekao je direktor PAHO Žarbas Barboza. „Ovo ne samo da jača kapacitet reagovanja u vanrednim situacijama, već takođe pruža jaku osnovu za rešavanje dugoročnih problema zdravstvene zaštite“, dodao je on.

Zemlje sa delotvornijom primenom EPHF bile su bolje pripremljene za Kovid-19, što naglašava njihovu ulogu u odgovoru na krize. Osim toga, 10 od 14 zemalja (Antigva i Barbuda, Bahami, Belize, Bolivija, Brazil, Kolumbija, Kostarika, Dominikanska Republika, El Salvador, Jamajka, Peru, Sveti Kristofer i Nevis, Sveta Lucija i Surinam) koristilo je rezultate procene za razradu strateških planova, ali je stopa primene u regionu ostala ispod 60%.
Na osnovu ovih nalaza, PAHO je preporučila povećanje ulaganja u ljudske resurse i IT tehnologije za prikupljanje zdravstvenih podataka, stvaranje integrisanih platforama podataka radi poboljšanja praćenja i planiranja, kao i jačanja međusektorske saradnje i upravljanja zdravstvom kako bi se razvila inkluzivna politika.
Prošle, 2024. godine odobren je desetogodišnji plan (2024–2034) kojim se EPHF integrišu s prvotnom medicinsko-sanitarnom pomoćju radi preobražaja zdravstvenih sistema, borbe protiv bolesti i rešavanja društvenih determinanti zdravlja.
PAHO će pružiti tehničku podršku i uspostaviti regionalnu mrežu za podršku saradnje, razmene rešenja i izgradnje održivih i pravičnih zdravstvenih sistema.
U zaključku, jačanje EPHF je od ključnog značaja za stvaranje održivih i pravednih zdravstvenih sistema u američkim zemljama. PAHO poziva na održivo finansiranje, poboljšane sisteme podataka i regionalnu saradnju zarad odstranjivanja nedostataka i pripreme za buduće izazove u oblasti zdravstvene zaštite.
Izvor: MercoPress