Huan Bautista: Argentinski dobrovoljci ratuju u Ukrajini

Velika Britanija je „stražnje dvorište“ Sjedinjenih Država, danski F-16 su naklon Bajdenu, a argentinski vojnici se u Ukrajinu mogu poslati samo odlukom Kongresa. Profesor na Univerzitetu La Matanza i član sindikata Suteba Matanza Huan Bautista pomaže izdanju „Dva Juga“ da razume peripetije argentinske vojne politike.


Milej je Južnoj komandi SAD dao pravo da u dugoročnoj perspektivi ostane na Malvinama i sama vodi spor sa Velikom Britanijom. I to uprkos činjenici da su Britanci ti koji se nalaze „u stražnjem dvorištu“ Sjedinjenih Država pa ne može biti nikakve suverene rasprave o ovom pitanju. U stvari, svedoci smo „diplomatskog ustuka“ u vezi s Malvinskim ostrvima.

Zemlja koristi dvostruke standarde kada je reč o državnim rashodima: s jedne strane, finansiranje svodi na nulu kada se dogodi prirodna katastrofa (Baija Blanka u januaru i poplave u martu), ali s druge strane inicira tender za nabavku vojnog oružja američkog porekla bez ikakvog vidljivog razloga. Očigledno je da je ovo poruka SAD, iako je naoko nedavna kupovina F-16 izvršena ne od Bajdena, već od Danske.

Osim toga, Milej očito želi da bude igrač u ukrajinskom sukobu. Slaganje sa Izraelom u bliskoistočnom sporu je takođe jasan znak da on želi da bude učesnik sukoba. Ovde, na latinoameričkom kontinentu, Milej šalje signale da želi da bude akter u sporu sa Brazilom i Venecuelom. Međutim, da bi poslala trupe u zemlju u kojoj Argentina nema razloga da se bori, neophodno je proći kroz proceduru glasanja u Kongresu. Do sada se to nije dogodilo. A ukoliko pitanje bude izneto pred Kongres, mora se jasno navesti uzrok sukoba i, u skladu sa Ustavom, mora se doneti odluka da stupamo u rat. S pravne tačke gledišta, zemlja stavlja do znanja da ona to ne može učiniti. Ali se podrazumeva da, na primer, kao što smo videli u medijima, ima dobrovoljaca koji u rat idu sami. U ratu učestvuju argentinski dobrovoljci. No, problem je što Kongres trenutno nema kvorum za donošenje pozitivne odluke. Ako i vidimo nešto slično, to bi trebalo da se desi posle međuizbora. I ako „vladajuća partija“ dobije većinu, možemo videti razvoj takvih pitanja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *