Selinda Sosa: BRIKS je alternativa za rešavanje brojnih svetskih kriza

Šef bolivijske diplomatije Selinda Sosa smatra da organizacija BRIKS može postati alternativa za prevazilaženje mnogobrojnih kriza sa kojima se svet suočava. Razmatrajući izjavu političarke, izdanje „Dva Juga” se za komentar obratilo i našoj koleginici, glavnom uredniku Correo del Alba u Venecueli i bivšem ambasadoru u Boliviji, politikologu Kris Gonzales.


– U svetu postoji politička, klimatska, energetska, vodena, prehrambena kriza… stoga nam je zaista potrebno stvaranje novih alternativa, poput BRIKS-a, koje predstavljaju zaista sjajnu priliku da se suprotstavimo krizi koju danas preživljava svet –izjavila je Sosa.

Ministarka smatra da se u svetu dešavaju „transcendentalne promene u strukturama ljudskih društava“. A BRIKS „u tom novom višepolarnom poretku zaista predstavlja veliku ekonomsku i političku alternativu“. Bolivija je već postala punopravna članica MERKOSUR i sada namerava da se pridruži većem broju foruma za ekonomsku saradnju. Osim toga, bolivijska vlada lobira da dobije podršku tokom sledećeg samita BRIKS, koji će se održati u ruskom gradu Kazanju u oktobru, i tako ostvari ulazak zemlje u blok. Sosa je potvrdila da će susretu prisustvovati bolivijski predsednik Luis Arse. Ipak je priznala da proces pridruživanja BRIKS-u može potrajati.

Diplomata Kris Gonzales iz Venecuele, komentarišući izjave Selinde Sose, ističe da je Ugo Čavez svojevremeno govorio o neophodnosti stvaranja višepolarnog i pluricentričnog sveta.

Kris Gonzales

– U tom višepolarnom svetu više neće biti samo SAD, već i nove sile i organizacije sposobne da koncentrišu privredu, napore i nade mnogih ljudi. Sosa govori o BRIKS-u kao o alternativi, kao o prilici da se Bolivija pridruži ne samo političkoj, već i ekonomskoj grupi kako bi prevazišla sadašnju krizu u zemlji i svetu, zaoštrenu posle pandemije. Sjedinjene Države se sada suočavaju s izazovom očuvanja onoga što su nekada nazivale svojim „zadnjim dvorištem“, a to je ostatak Amerike, centralne i južne. Dakle, oni to zadnje dvorište žele nazad, a mi smatramo da su „sporne teritorije“ Bliski istok, Afrika i Južna Amerika, pa osećaju da sada Rusi i Kinezi dolaze da zauzmu ove prostore – kaže Gonzales u komentaru za izdanje „Dva Juga“.

Po rečima politikologa i diplomate, SAD se otvoreno bore protiv Venecuele „zato što je Venecuela oslonac ovog novog vremena protivljenja današnjim gringosima“.

– Tako da je BRIKS moguće rešenje globalnog spora, a mi se nalazimo u središtu tog spora. Bolivija namerava da se pridruži BRIKS-u, i mi smo obećali da ćemo se pridružiti BRIKS-u. Bolivija i Venecuela imaju mnogo zajedničkog sa stanovišta geografije i strateških resursa: gas, litijum, nafta. Venecuela nema litijum, ali ima više od 12 vrsta minerala koji su od temeljnog značaja za novo svemirsko doba ili novo sajber doba koja nastaju u naše dane  – zaključuje Kris Gonzales.

Rusija je 1. januara preuzela predsedavanje grupom BRIKS za 2024. godinu, koje je počelo prijemom novih članica. Pored Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike, kojima grupa duguje svoj akronim, u nju sada ulaze i Saudijska Arabija, Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati, Etiopija i Iran. Ova grupa danas predstavlja skoro polovinu svetskog stanovništva, više od 40% svetske proizvodnje nafte i oko 25% svetskog izvoza. Ove godine Rusija planira da u okviru svog predsedavanja organizuje više od 250 događanja u 11 regiona, uključujući 14. samit BRIKS u Kazanju od 22. do 24. oktobra.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *