Рикардо Домингез Гвадарама: Трампови поступци подстакли су националну солидарност становника Мексика

Тек што је преузео дужност, амерички председник Доналд Трамп је одмах почео да депортује илегалне имигранте и уопште пооштрава америчку имиграциону политику.


Какав је став становника Мексика у вези с овом ситуацијом? Да ли очекују да депортације постану строже и да ће се ситуација за Мексиканце у САД погоршати? О томе за издање „Два Југа“ говори Рикардо Домингез Гвадарама, истраживач на Националном аутономном универзитету Мексика, Латиноамеричке студије, Мексико.

Рикардо Домингез Гвадарама

У Мексику се могу уочити различите реакције на америчког председника. С једне стране, влада показује суверену одлучност. Тврди да заговара сарадњу, а не потчињавање.

Чак наговештава да већ има конкретне планове да се избори с могућим доласком мексичких миграната протераних из Сједињених Држава. Мексички бизнисмени понудили су подршку мексичкој влади и 50.000 радних места за мигранте. Истовремено, влада пружа уточишта и разноврсну подршку илегалним међународним мигрантима који се враћају на територију Мексика. Овде је, за разлику од претходних година, мексичка влада поставила услове влади САД.

Неће прихватити све мигранте других националности, нити ће примити број који превазилази хуманитарне могућности које Мексико може да понуди. То је постало јасно јер је америчка влада била принуђена да прихвати мигранте у Гватемали, Бразилу и другим земљама. Летови нису могли чак ни да обављају кроз мексички ваздушни простор јер се Мексико не слаже с имиграционом политиком САД. Јавност, већина мексичког друштва, више од 73 одсто подржавалаца владе председнице Клаудије Шејнбаум, подржава став који је заузела председница.

Она подржава предузете мере и одлучно одбацује став председника САД. У народу су се чак испољиле такве појаве као што су маршеви с изјавама подршке ставу Мексика и потпуног неприхватања владе САД. Мексичко друштво се такође ујединило у националистичким осећањима, суочено с намерама америчке владе да искористи криминалне групације као изговор за мешање у мексичка питања. Заједница се придружила мексичкој влади у захтеву да Сједињене Државе учине нешто по питањима употребе наркотика у тој земљи и друштвеног распадања.

Пре размишљања о упаду у  Мексико, ваљало би размислити о пружању здравствене заштите америчком становништву. Било је тврдњи да америчка влада не признаје да на њеном тлу такође делују криминалне групације америчког порекла. САД не чине ништа против мрежа трговине дрогом или прања новца које се дешава у целом њиховом финансијском систему. Тирада Доналда Трампа је подстакла националну солидарност, а исто ће се десити и са мигрантима у САД, ујединиће се против поступака председника САД, који су, како је видно последњих дана, утицали на економију и трговину у овој земљи. Илегални имигранти су престали да одлазе на посао; ова мера се доживљава као притисак на владу земље.

Очекујете ли пооштравање депортација и погоршавање услова живота Мексиканаца у САД?

Постоји неизвесност. Постоји уверење да председник САД неће успети да оствари своје циљеве, како због економских последица, тако и због захтева пословног сектора, који ће бити непосредно погођен.

С друге стране, верује се да ће у условима непредвидивог и ауторитарног председника доћи до масовних протеривања, али постоји поверење у мексичку владу, која не само да је спремна прихватити све Мексиканце што желе да се врате у земљу и пружити помоћ свима који одлуче да остану у Сједињеним Државама, него је и припремила мере не само за обуздавање, већ и за супротстављање ударима Беле куће.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *