Еквадор доживљава сраман политички историјски период; скоро осам година запуштености, беспомоћности и деинституционализације; сáмо друштво пати од дубоке апатије која ћути пред политичким злоупотребама, ћути пред разарањем државе, ћути пред кршењем сопствених права на достојан живот, као што су рад, студирање, предузетништво и поштено напредовање.
СВЕОПШТА АПАТИЈА
Постоји група људи што себе називају „пристојним“, с ниском разином начитаности и образованости, који су постали апатични тапшачи овим неолибералним диктаторима. То су људи са дубоким емоционалним празнинама, оштрим комплексом ниже вредности, без свести о својим коренима, без визије сопственог живота; користе све врсте напада на слободоумне људе како би попунили своју несигурност, привукли пажњу и осетили се прихваћеним у петом квинтилу (најбогатији део становништва), где им није место. Ова група становништва је лак плен неолибералне комуникативне стратегије.
НЕОЛИБЕРАЛНА ДИКТАТУРА
У претходним чланцима сам тврдио да неолиберални систем није струја политичке или филозофске мисли, није социјални напредак усмерен ка благостању и достојном животу друштва; тврдим да је то организован систем пљачке добара и имовине једне државе.
У Латинској Америци већ смо били сведоци крвавих диктатура, које почињу истурањем неолибералних кандидата за председнике држава уз подршку хегемонистичке штампе и међународних група власти попут Г7, они долазе до највишег положаја, да би мало по мало прекршили политичке уставе, законе, кооптирали државне институције, присвојили националне ресурсе, а онда се пензионисали да живе удобно у земљама попут Португала.
ШТАМПА КАО НЕОЛИБЕРАЛНА СТРАТЕГИЈА
Штампа је одувек била оружје које неолибералне диктатуре користе за прогон прогресивних актера и процеса широм света што се залажу за развој и друштвену правду; можемо анализирати историографију, од Римског царства до Вијетнамског рата, и видети како се манипулише информацијама у корист најјачих, финансијске власти, холдинга.
Хегемонистичка штампа је такође еволуирала, користећи правнички рат и вештачку интелигенцију (ВИ) за изоштравање својих напада, медијске монтаже за прогоне и угушивање опозиције – пракса која изазива крајњу одвратност.
ГРАЂАНСКА МОЋ
У Латинској Америци и Еквадору оживеле су, помоћу гласања подстакнутих штампом, неолибералне диктатуре, што је довело до рушилачких последица, на пример, миграције што разара породице које су главно језгро друштва у коме се усађују вредности и добри обичаји.
Неопходно је да се друштво у целини самоорганизује, обучи, створи продуктивне пројекте, припреми младе лидере који ће преузети на себе одговорност на свим фронтовима – спортском, производном, друштвеном, политичком и многим другим. Друштвене мреже ће одиграти важну улогу у достизању стварне грађанске моћи.
ДЕМОКРАТСКО ОРУЖЈЕ
Нормалне демократије такође имају три моћна оружја за кидање окова неолибералних диктатура – оружја, којима се морамо опремити и применити их у пракси: образовање, које води ка разумевању и непристрасној анализи, организовано грађанско друштво као народна власт и снага свесног бирача. С овим демократским оружјем моћи ћемо збацити неолибералне диктатуре у Латинској Америци, моћи ћемо одржати темпо напретка, достићи правду која ће донети мир.
Извор: A Paso Llano