Paulina Domingez radi u Rusiji i na Karibima. Diplomirala je i magistrirala međunarodne odnose. Brani doktorat političkih nauka na Fakultetu političkih i društvenih nauka UNAM-a.
Nedavno hapšenje bivšeg podsekretara unutrašnjih poslova Manuela Monsalvea izazvalo je burne debate u čileanskom društvu, bacajući svetlo ne samo na ozbiljnost optužbi za seksualno nasilje, već i na posledice koje ovaj slučaj ima za poverenje u institucije i ponašanje državnih službenika. Događaji koji su se desili 22. septembra, kada je Monsalve navodno podvrgao seksualnom nasilju svoju podređenu u hotelu Panamerikano u Santjagu, pokrenuli su niz reakcija koje naglašavaju hitnu potrebu preispitivanja i reformisanja postojećih protokola za rešavanje situacija uznemiravanja i zlostavljanja u radnom okruženju.
Prema izjavama žrtve, posle večere i nekoliko pića, njih oboje su otišli u hotel gde je došlo do navodnog nasilja. Za ovim činom je ujutru sledećeg dana usledio još jedan incident. Zvanična prijava je podneta 15. oktobra, nakon što je Istražna policija (PDI) obavestila ministarku unutrašnjih poslova Karolinu Tohu. Ipak, uprkos ozbiljnosti događaja, u kabinetu predsednika Gabrijela Borića nisu izvršene nikakve trenutne promene sve dok optužbe nisu postale javne 17. oktobra, što je na kraju dovelo do ostavke Monsalvea.
Situacija se dodatno zakomplikovala kada se ispostavilo da je Monsalve zatražio od PDI da pregleda video-snimke hotela u kojem su se događaji desili, što je izazvalo sumnje u njegov pokušaj ometanja pravosuđa. Kasnije je zbog umešanosti u ovaj skandal on isključen iz Socijalističke partije.
Monsalveovo hapšenje 14. novembra i njegovo naknadno pritvaranje do suđenja pokazali su postojeću napetost unutar čileanske vlade. Zakasnela reakcija na optužbe izazvala je kritiku, kako sa strane civilnog društva, tako i sa strane državnih dužnosnika. Ličnosti poput bivšeg tužioca Luisa Toleda istakle su da je postojanje zakona kao što je Karinin zakon nedovoljno ako se oni ne primenjuju delotvorno. Pored toga, gradonačelnik Haime Belolio vreme koje je bilo potrebno da se Monsalve ukloni sa položaja opisao je kao ozbiljnu grešku.
Ove kritike negativno su uticale na rejting podrške predsedniku Boriću, koji je za samo nedelju dana pao na 27 odsto. Ovaj pad popularnosti poklapa se sa složenim izbornim periodom za njegovu stranku, koja je, prema podacima Izborne službe, izgubila 40 gradonačelničkih mesta. Opšte je mišljenje da vlada nije ispunila svoje obaveze u obezbeđivanju transparentnosti i zaštiti žrtava.
Slučaj Monsalve izazvao je širu debatu o ponašanju državnih službenika i radnoj dinamici s kojom se mnoge žene suočavaju na svojim radnim mestima. Nedostatak poverenja u institucije postao je središnje pitanje, posebno kada se ima u vidu da je ovaj skandal jedan od najkrupnijih u sadašnjoj vlasti. Društveni pritisak je doveo do zahteva o unošenju izmena u protokole za rešavanje sličnih situacija i obezbeđivanja bezbednih uslova rada za sve.
Predsednik Borić je izrazio svoju privrženost zakonu i istakao da niko nije iznad njega. Međutim, ova posvećenost mora biti pretočena u konkretna dejstva koja vraćaju poverenje javnosti. Kritike dobijene iz različitih sektora odražavaju rastuće nezadovoljstvo državnom upravom u tako delikatnim situacijama kao što je ova.
Hapšenje bivšeg podsekretara Monsalvea ne samo da dovodi u pitanje njegovu pravnu budućnost, već i dovodi u pitanje delotvornost čileanskog pravosudnog sistema u rešavanju slučajeva seksualnih zločina. Ovaj slučaj je bolan, ali neophodan podsetnik na postojeće nedostatke i naglašava hitnost sprovođenja reformi koje će ojačati kako pravni okvir, tako i institucionalne mehanizme za zaštitu žrtava. Krajnje je važno da budu preduzete odlučne mere kako bi se rešio ne samo ovaj konkretan slučaj, već i da bi se sprečile buduće zloupotrebe i osiguralo bezbedno radno okruženje sa poštovanjem za sve ljude.