Kristina Kamanjo: Odbijanje finansiranja univerziteta znači nazadovanje Argentine

Argentinska vlada smanjuje finansiranje visokog obrazovanja, predavači i studenti su nezadovoljni Milejem, a njega malo zanima stvarni razvoj zemlje. Naročito za izdanje „Dva Juga“, rektorka nacionalnog univerziteta „Majke Trga Majo“ Kristina Kamanjo (Cristina Caamaño) objašnjava šta se dešava sa sistemom visokog obrazovanja i zbog čega je za to kriva vlada novog predsednika.


Kristina Kamanjo

U jednom od svojih prošlogodišnjih intervjua kazali ste šta vlada Havijera Mileja namerava raditi s obrazovanjem i da je to opasno, ali ste upozorili da u visokoškolskim ustanovama postoji „složnost za odbranu sadašnjeg obrazovnog sistema“. Recite, molim vas, našim čitaocima šta je tačno rečeno, šta se dešavalo ovih meseci i koliko su se vaše reči pokazale proročkim?

– Milejeva vlada je krajnje neoliberalna i pokušava ukinuti sva prava stečena pre više od 100 godina, poput prava na obrazovanje. Stoga on ne daje ili delimično daje novac univerzitetima. U slučaju Nacionalnog univerziteta „Majke Trga Majo“ javlja se poseban gnev, zato što je ova vlada poricatelj i „osvetnik“ u odnosu prema poslednjoj građansko-vojnoj diktaturi, pa postoji politički i ideološki sukob s našim univerzitetom i sa svime što on predstavlja. No, sledujući Hebovom učenju: borba se odvija svaki dan, i mi ćemo se boriti da održimo na površini naš univerzitet, koji je jedini u Latinskoj Americi specijalizovan za ljudska prava. U ovu borbu mi ne ulazimo sami, svi univerziteti su dužni da se ujedine kako bi došli do pobede, borba je zajednička, moramo obezbediti javne, besplatne i kvalitetne univerzitete radi budućeg boljitka naših građana i razvoja nacije. Odbijanje finansiranja univerzitetā znači nazadovanje Argentine. Četiri meseca naš univerzitet nije dobio sredstva za isplatu plata nastavnom i vannastavnom osoblju, kao ni za tekuće rashode.

Šta je, po Vašem mišljenju, razlog za gubitak poverenja u Milejevu vladu? Kakvo je danas raspoloženje među studentima?

– Gubitak poverenja u Milejevu vladu povezan je s tim što je tokom predizborne kampanje obećavao jedno, a radi nešto drugo. Što se tiče studenata, oni čekaju jer, uprkos obećanjima, ekonomski problemi visokoškolskih ustanova nisu rešeni. Nisu obnovljene svote iz budžeta i nije isplaćen obećani novac.

Ali zbog čega, po vašem mišljenju, Milej to radi? Zar on svojim postupcima ne stvara pretnju sopstvenoj vlasti? Mi u Srbiji, naprotiv, ulažemo u tehnologije: IT industriju, biotehnologije… Pa zbog čega vlada ne izdvaja sredstva za univerzitete? I šta je tačno Milej obećao, a nije ispunio u pogledu obrazovnog sistema?

– On želi prodati sve nacionalne resurse i kompanije, čak i ako donose dobit. Ona oporezuje bogate i povećava poreze na radnike. Ne ulaže u tehnologije, ne zanima ga nauka i rast zemlje, pa, između ostalog, ne izdvaja sredstva za univerzitete. On nije ništa konkretno obećao obrazovnom sistemu, ali pošto se budžet ne obnavlja, onda kako sistem obrazovanja, tako i zdravstveni, tehnološki, komunikacioni i dr. sistemi trpe gubitke koji im ne dozvoljavaju da se samostalno izdržavaju. Dodaću da je, iako nije ništa konkretno obećao u oblasti obrazovanja, rekao da će radije „odseći ruku“ nego da podiže poreze za 300%.

Žene su izlazile na Trg de Majo u centru Buenos Ajresa kako bi rasvetlile sudbinu svoje nestale dece. Osoben znak protestantki behu bele povezače. Univerzitet je osnovan 2000. godine sa ciljem „podrške nacionalnom razvoju, poboljšanja životnih uslova ljudi, demokratizacije kolektivnog života, rešavanja konkretnih problema s kojima se društvo suočava, obezbeđivanja ravnopravnosti muškaraca i žena, te stvaranja i širenja društveno korisnih znanja u okviru dijaloga između akademskih znanja i popularnih kulture“.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *