Argentinski univerziteti ponovo u štrajku

Nastavnički sindikati pozvali su na nacionalni štrajk u četvrtak, 26. septembra i petak, 27. septembra, u znak protesta protiv veta predsednika Mileja na Zakon o finansiranju obrazovanja. Osim toga, oni planiraju da veliki univerzitetski marš u prvim danima oktobra bude ništa manje masovan od onog koji je održan 23. aprila. Organizatori akcije biće univerziteti, sindikati i studentski centri.

„Spremamo se za obraćanje Kongresu sa zahtevom da spase državne univerzitete, da glasa za buduća očekivanja miliona Argentinaca koji danas studiraju na univerzitetima i koji žive u situaciji užasnih patnji, kao i njihovi nastavnici i predavači“ — rekla je predsednica Argentinske univerzitetske federacije (FUA) Pijera Fernandez de Pikol.


Ana Laura Deluso, predavač geopolitike na postdiplomskim studijama Oružanih snaga Argentine, za izdanje „Dva Juga“ je prokomentarisala ovu situaciju.

Ekonomska politika vlade Havijera Mileja zasnovana je na odbijanju državnog finansiranja. I u tom kontekstu, na zakon o finansiranju univerziteta i budžet za narednu godinu, usvojene od Kongresa, predsednik zemlje će staviti veto. S tim u vezi se dešava opšta mobilizacija društva.

U datom trenutku je potrebno uzeti u obzir da je Univerzitet u Buenos Ajresu uvek bio među najboljim univerzitetima na svetu, i ako čovek želi da pokaže svoj nivo onda dobija diplomu Univerziteta u Buenos Ajresu ili argentinskih državnih univerziteta. Ima mnogo privatnih univerziteta, ali u uslovima sadašnje inflacije srednjoj klasi je gotovo nemoguće školovati svoju decu na privatnim univerzitetima, čak i slabijim od državnih univerziteta.

U zemlji je više od 100 državnih univerziteta i 80% mladih studira na državnim univerzitetima, što izaziva veoma visok nivo uznemirenosti, a ono što vlada nudi čini polovinu potrebnog budžeta. Plate profesora univerziteta su ispod nivoa siromaštva, ono što im se plaća je apsolutno bedno, i spremni su nastaviti da to smanjuju.

Suočeni s ovim, nastavno i nenastavno osoblje, kao i studenti planiraju razne mere poput štrajkova, demonstracia i privlačenja pažnje k ovom problemu. Nacionalni mediji su prilično popustljivi, prilično su snishodljivi prema vladi, barem većina njih, pa zato ni stanovništvo nije toliko uključeno.

Ali ovo je veoma ozbiljno, pre svega zato što krši istorijsku tradiciju zemlje, koja se sastoji u brizi o argentinskom državnom univerzitetu kao delu svog kulturnog nasleđa.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *