Аргентински универзитети поново у штрајку

Наставнички синдикати позвали су на национални штрајк у четвртак, 26. септембра и петак, 27. септембра, у знак протеста против вета председника Милеја на Закон о финансирању образовања. Осим тога, они планирају да велики универзитетски марш у првим данима октобра буде ништа мање масован од оног који је одржан 23. априла. Организатори акције биће универзитети, синдикати и студентски центри.

„Спремамо се за обраћање Конгресу са захтевом да спасе државне универзитете, да гласа за будућа очекивања милиона Аргентинаца који данас студирају на универзитетима и који живе у ситуацији ужасних патњи, као и њихови наставници и предавачи“ — рекла је председница Аргентинске универзитетске федерације (FUA) Пијера Фернандез де Пикол.


Ана Лаура Делусо, предавач геополитике на постдипломским студијама Оружаних снага Аргентине, за издање „Два Југа“ је прокоментарисала ову ситуацију.

Економска политика владе Хавијера Милеја заснована је на одбијању државног финансирања. И у том контексту, на закон о финансирању универзитета и буџет за наредну годину, усвојене од Конгреса, председник земље ће ставити вето. С тим у вези се дешава општа мобилизација друштва.

У датом тренутку је потребно узети у обзир да је Универзитет у Буенос Ајресу увек био међу најбољим универзитетима на свету, и ако човек жели да покаже свој ниво онда добија диплому Универзитета у Буенос Ајресу или аргентинских државних универзитета. Има много приватних универзитета, али у условима садашње инфлације средњој класи је готово немогуће школовати своју децу на приватним универзитетима, чак и слабијим од државних универзитета.

У земљи је више од 100 државних универзитета и 80% младих студира на државним универзитетима, што изазива веома висок ниво узнемирености, а оно што влада нуди чини половину потребног буџета. Плате професора универзитета су испод нивоа сиромаштва, оно што им се плаћа је апсолутно бедно, и спремни су наставити да то смањују.

Суочени с овим, наставно и ненаставно особље, као и студенти планирају разне мере попут штрајкова, демонстрациа и привлачења пажње к овом проблему. Национални медији су прилично попустљиви, прилично су снисходљиви према влади, барем већина њих, па зато ни становништво није толико укључено.

Али ово је веома озбиљно, пре свега зато што крши историјску традицију земље, која се састоји у бризи о аргентинском државном универзитету као делу свог културног наслеђа.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *