Argentina izabrala danske F-16

Bez obzira na gromoglasne pozive na strogu štednju, argentinska vlada potpisala je sa Danskom Memorandum o razumevanju za kupovinu lovačkih aviona F-16. Dokument su potpisali ministri odbrane zemalja Luis Petri i Troels Lund Poulsen.


Prema vladinim izvorima, nabavka ovih aviona predstavlja vrlo važan korak na putu obnove mogućnosti argentinskog ratnog vazduhoplovstva. Primetićemo da je posle potpisivanja Memoranduma upriličena večera kojoj je prisustvovao i ambasador SAD u Argentini Mark Stenli. Poulsen i Stenli su visoko ocenili političku odlučnost vlade Havijera Mileja da donese ovu odluku, kojom je učinjeno verovatnim sučeljavanje sa Kinom i odustajanje od kupovine kineske tehnike. Ugovor sa Danskom, težak 338 miliona dolara, uključuje 24 ispravna aviona Blok 15, jedan rashodovani avion F-16 Blok 10 za obuku zemaljskog osoblja, osam rezervnih motora, module za ciljanje i izviđanje, opremu za radio-elektronsku borbu, letačke kacige, alate, rezervne delove, obuku osoblja i različitu opremu.

Po svoj prilici će ove godine u Argentinu biti poslat neleteći obrazac za zemaljsku obuku, a 2025. godine će stići četiri dvoseda i dva jednoseda, za kojima 2026. godine sledi šest jednoseda, pa još dva i preostali dvosedi 2027. godine, i poslednjih šest jednoseda 2028. godine.

Takođe se očekuje da će sa vladom SAD biti potpisan ugovor na 312 miliona dolara za naoružanje koje uključuje rakete AIM-9X Sidewinder, AIM-120D AMRAAM i naoružanje tipa vazduh-zemlja.

Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon je jednomotorni višenamenski lovački avion koji je razvio General Dynamics 1970-ih za Ratno vazduhoplovstvo Sjedinjenih Država. Otkad se 1978. godine pojavio, prihvaćen je u naoružanju mnogih zemalja i služio je u sukobima širom sveta, uključujući Jugoslaviju. Lovački avioni F-16 Blok 15 se proizvode od 1981. godine.

Kontraadmiral Herman Arbizu (u sredini)

Umirovljeni kontraadmiral Herman Arbizu, pripadnik snaga za posebne namene ratne mornarice i stručnjak za artiljerijsko i raketno naoružanje smatra ulaganje ekonomski celishodnim, jer se pitanje tiče odbrambene sposobnosti zemlje:

– Oružane snage, kao što znate, postoje da garantuju mir a ne rat, sukobi se ne mogu predvideti, a oružane snage su sistem koji čine vazdušne, kopnene i pomorske snage, tako da je sve to u znatnoj meri neophodno s obzirom na iskustvo rata na Maldivima. Međutim, ova varijanta nije do kraja ozvaničena – rekao je Arbizu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *