У Боливији је Федерација радних сељака Тупак Катари (Federación Trabajadores Campesinos Túpac Katari) позвала своје присталице да од 16. септембра организују блокаду главних путева. Међу њиховим захтевима је и оставка председника Луиса Арсеа и потпредседника Давида Чокехуанке.
Тупак Катари позива савезе савета градских четврти, друштвене организације, Андску федерацију возача, возаче тешкотеретног саобраћаја, синдикате, сеоске наставнике у Ла Пазу и пекаре да се организују и придруже мерама притиска.
Сељаци кажу да је потребна нова влада која ће моћи да пронађе решења за економске проблеме. Они додају да садашња владина администрација није у стању да предузме делотворне мере, због чега становништво пати.
Да ли је на делу још једно заоштравање ситуације у Боливији, која је сасвим недавно претрпела покушај државног удара, издање „Два југа“ питало је Хавијера Лараина, геополитичара, публицисту, главног уредника боливијског венецуеланског и међународног издања Correo del Alba.
Сељачка организација Тупак Катари, у којој преовлађују Ајмаре што живе у департману Ла Паз, објавила је захтеве за оставку председника и блокаду путева од понедељка, 16. септембра.
Следећег дана, у уторак 17-ог, одржаће се марш од Кочабамбе до Ла Паза, који ће трајати неколико дана, предвођен Евом Моралесом, произвођачима коке и њиховом фракцијом, да тако кажем, унутар МАС-а. Какав је контекст? Углавном такав да разни друштвени слојеви, као и десничарска опозиција, синдикати, грађански комитети, еколози, они што се боре против пожара, у најкраћем, одржавају серију протеста против власти. Неки од њих су радикалнији, попут Тупака Катарија, или самог Моралеса, који се спрема да тражи оставку председника. Други пак постављају, да тако кажемо, друге захтеве.
Главни проблем садашње владе су економска питања, односно недостатак девиза, инфлација и томе сличне ствари; недовољна регулисаност снабдевања дизел-горивом и дефицит фискалног биланса.
Што се тиче екологије, имамо велике пожаре у Амазонији, који су захватили више од 4 милиона хектара, па због тога протестују и еколози и покрети заштитника животне средине, као и грађани осетљиви на такве појаве, то јест угрожавање флоре и фауне. Такође протестују против недостатка активног деловања владе у решавању овог проблема, која је, иначе, већ формирала кабинет за ванредне ситуације, пребачен у рејон пожара. И најзад, пре две недеље сумирани су резултати пописа становништва, и многи представници власти и општина су незадовољни резултатима, кажу да неће бити кориговани, премда су међународне организације подржале попис спроведен марта ове године. Тако да је ово влада која је подвргнута ударима са више страна – од организација, од економске ситуације, од политичке ситуације, од еколошке ситуације.
Све се накупило. Наравно, као што већ рекох, захтеви сваког сектора су различити. У датом случају реч је о оставци председника. Тек ћемо видети да ли ће то тражити и остали сектори који се мобилишу од ове недеље, или ће постављати секторалне захтеве. Али ово је безусловно сложена ситуација за владу.