Havijer Larain: Arseova vlada je u nezavidnoj situaciji

U Boliviji je Federacija radnih seljaka Tupak Katari (Federación Trabajadores Campesinos Túpac Katari) pozvala svoje pristalice da od 16. septembra organizuju blokadu glavnih puteva. Među njihovim zahtevima je i ostavka predsednika Luisa Arsea i potpredsednika Davida Čokehuanke.

Obraćanje rukovodstva Tupak Katari

Tupak Katari poziva saveze saveta gradskih četvrti, društvene organizacije, Andsku federaciju vozača, vozače teškoteretnog saobraćaja, sindikate, seoske nastavnike u La Pazu i pekare da se organizuju i pridruže merama pritiska.

Seljaci kažu da je potrebna nova vlada koja će moći da pronađe rešenja za ekonomske probleme. Oni dodaju da sadašnja vladina administracija nije u stanju da preduzme delotvorne mere, zbog čega stanovništvo pati.

Da li je na delu još jedno zaoštravanje situacije u Boliviji, koja je sasvim nedavno pretrpela pokušaj državnog udara, izdanje „Dva juga“ pitalo je Havijera Laraina, geopolitičara, publicistu, glavnog urednika bolivijskog venecuelanskog i međunarodnog izdanja Correo del Alba.


Havijer Larain

Seljačka organizacija Tupak Katari, u kojoj preovlađuju Ajmare što žive u departmanu La Paz, objavila je zahteve za ostavku predsednika i blokadu puteva od ponedeljka, 16. septembra.

Sledećeg dana, u utorak 17-og, održaće se marš od Kočabambe do La Paza, koji će trajati nekoliko dana, predvođen Evom Moralesom, proizvođačima koke i njihovom frakcijom, da tako kažem, unutar MAS-a. Kakav je kontekst? Uglavnom takav da razni društveni slojevi, kao i desničarska opozicija, sindikati, građanski komiteti, ekolozi, oni što se bore protiv požara, u najkraćem, održavaju seriju protesta protiv vlasti. Neki od njih su radikalniji, poput Tupaka Katarija, ili samog Moralesa, koji se sprema da traži ostavku predsednika. Drugi pak postavljaju, da tako kažemo, druge zahteve.

Glavni problem sadašnje vlade su ekonomska pitanja, odnosno nedostatak deviza, inflacija i tome slične stvari; nedovoljna regulisanost snabdevanja dizel-gorivom i deficit fiskalnog bilansa.

Što se tiče ekologije, imamo velike požare u Amazoniji, koji su zahvatili više od 4 miliona hektara, pa zbog toga protestuju i ekolozi i pokreti zaštitnika životne sredine, kao i građani osetljivi na takve pojave, to jest ugrožavanje flore i faune. Takođe protestuju protiv nedostatka aktivnog delovanja vlade u rešavanju ovog problema, koja je, inače, već formirala kabinet za vanredne situacije, prebačen u rejon požara. I najzad, pre dve nedelje sumirani su rezultati popisa stanovništva, i mnogi predstavnici vlasti i opština su nezadovoljni rezultatima, kažu da neće biti korigovani, premda su međunarodne organizacije podržale popis sproveden marta ove godine. Tako da je ovo vlada koja je podvrgnuta udarima sa više strana – od organizacija, od ekonomske situacije, od političke situacije, od ekološke situacije.

Sve se nakupilo. Naravno, kao što već rekoh, zahtevi svakog sektora su različiti. U datom slučaju reč je o ostavci predsednika. Tek ćemo videti da li će to tražiti i ostali sektori koji se mobilišu od ove nedelje, ili će postavljati sektoralne zahteve. Ali ovo je bezuslovno složena situacija za vladu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *