Председник Аргентине Хавијер Милеј посетиће Мексико 23. и 24. августа. Милеј планира учешће на Конференцији конзервативне политичке акције (ЦПАЦ) у Мексико Ситију 24. августа. Истовремено, председник Андрес Мануел Лопез Обрадор је појаснио да се неће састати с аргентинским колегом: „Не слажем се с његовим начином размишљања и његовим начином живота“. Зашто је председник Обрадор одбио да прими Хавијера Милеја? Рикардо Домингез Гвадарама, истраживач на латиноамеричким студијама Националног аутономног универзитета Мексика посебно за Два Југа одговара на ова питања.
1. У дипломатији, форма има садржај. Мексичка влада није позвала аргентинског председника да посети земљу. Стога то није радна, званична или државна посета. То је лична, приватна посета.
2. Аргентинска влада није тражила Милејев сусрет с председником Мексика, могла је то да уради, али није, пошто долази у Мексико на догађај организован не од неке власти, већ од опозиције.
3. Председник Аргентине долази у Мексико на позив Конзервативне конференције за политичко деловање (ЦПАЦ). У том оквиру, председник Милеј ће се састати с неким мексичким бизнисменима, можда и свакако најконзервативнијим, критички настројеним, задуженим и опозиционим сектором владе председника Андреса Мануела Лопеза Обрадора.
4. Дакле, са моје тачке гледишта, постоје три добра разлога за одбијање сусрета између двојице лидера.
а) Ово није државна посета.
б) Ово је сусрет с организацијом и привредницима који иступају против мексичке владе.
в) Између оба лидера постоји историја усмених неслагања, која одражавају дистанцу у политичком мишљењу између њих.
Чињеница да председник Милеј може посетити земљу у којој ће критиковати власт земље коју посећује и где ће се срести (а у дипломатији то значи подршку) с опозиционом организацијом и бизнисменима, показује поштовање мексичке владе према различитим начинима размишљања, чак и ако су она увредљива. Рекао бих да је Милеј противник мексичке владе и да у земљу долази како би подржао националну и међународну опозицију. Овде се ради о охрабривању десничарских група против већине становника Мексика. Стога би посета аргентинског председника могла да се посматра чак и као дипломатска увреда, или бар политичко-дипломатска неучтивост.