Nikaragva je objavila da se povlači iz Organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESKO) 31. decembra 2026, nakon što je Unesko dodelio Svetsku nagradu za slobodu štampe „Giljermo Kano“ 2025. opozicionom listu La Prensa. Režim predsednika Danijela Ortege nazvao je nagradu „neprihvatljivom“ i optužio list da propagira nasilje i antinikaragvanske vrednosti.
Unesko je u subotu dodelio nagradu za slobodu štampe „Giljermo Kano“ La Prensi za „donošenje istine narodu Nikaragve“, uprkos represiji i progonstvu njenih novinara. La Prensa je prestala da izlazi u štampanom obliku 2021. i sada zbog represije vlade radi u digitalnom formatu sa svojim osobljem prognanim u Kostariku, Sjedinjene Države, Meksiko, Španiju i Nemačku.
Generalni direktor Unesko Odri Azule izrazila je žaljenje zbog odluke Nikaragve i istakla posvećenost te organizacije slobodi štampe. „Žao mi je zbog ove odluke, koja će narod Nikaragve lišiti prednosti saradnje u oblastima kao što su obrazovanje i kultura“, rekla je Azule. Unesko ima 194 zemlje-članice.
Na rang-listi slobode štampe ova centralnoamerička zemlja je pala na 172. od 180. mesta, s ugušenim nezavisnim medijima, prognanim novinarima i nekoliko pritvorenih.
Ministar spoljnih poslova Nikaragve Valdrak Haenčke izjavio je da „novine La Prensa predstavljaju gnusnu izdaju naše domovine, jer su glasilo koje je u celoj svojoj istoriji propagiralo i podržavalo nasilje, strano mešanje, zločine iz mržnje, surovost, antikulturu i antivrednosti“.
„Duboko je sramotno što Unesko istupa kao promoter i, očigledno, saučesnik u delovanju koje vređa i napada najdublje vrednosti nikaragvanskog identiteta i kulture, gubeći objektivnost i diskreditujući sebe“, dodao je on.
U Nikaragvi je zatvoreno oko 50 nezavisnih ili kritičnih prema vladi glasila, dok je njihova imovina zaplenjena. Oko 300 novinara se nalazi u izbeglištvu. Osim toga, uhapšena su četiri novinara: jedan od njih zbog reportaže o rastu troškova života, a za troje se još uvek ne zna gde se nalaze, saopštili su Reporteri bez granica (RSF).
Izvor: MercoPress