Martin Pulgar: Nova urugvajska vlada može postati protivteža desničarskim režimima u Latinskoj Americi

U drugom krugu predsedničkih izbora u Urugvaju, održanom u nedelju, pobedio je kandidat leve opozicije Jamandu Orsi (partija „Široki front“ – „Front Amplio“).


Martin Pulgar

Nedugo pre izbora, za izdanje „Dva Juga“ o političkoj situaciji u Urugvaju je govorio Martin Pulgar (Venecuela) – politikolog, specijalista za marketing, magistar filozofije rata, univerzitetski profesor iz oblasti međunarodne politike, geopolitike, bezbednosti i odbrane, voditelj radio programa „Geoestrategia del Sur“ na Radiju del Sur u Karakasu.

Izbori u Urugvaju se odvijaju u uslovima polariteta koji odavno postoji u toj zemlji – dualizma levice i desnice, naravno, donekle umerenog, nije da je u ovom trenutku bilo moguće zamisliti dva veća sučeljena pola, što u izvesnoj meri dovodi u pitanje status kvo urugvajskog političkog sistema.

Ali, na ovaj ili onaj način, ova dva uslova su postavljena. U prvom krugu, Amplio Front je očigledno pobedio, očigledno i razvikano. Ova pobeda je Amplio Frontu donela parlamentarnu većinu, i u takvim okolnostima se ide u drugi krug, pošto kandidat Amplio fronta, Orsi, nije pobedio.

Orsi nije uspeo da ostvari većinu od neophodnih 50% plus jedan za pobedu u prvom krugu. Ovim se, naravno, otvara mogućnost postrojavanja celokupnog desničarskog scenarija oko kandidata Alvara Delgada.

Ovo se dobro uklapa u situaciju polariteta, koji karakteriše Urugvaj poslednjih godina.

Pod povoljnim uslovima, parlamentarna većina dobijena u prvom krugu očito ide u korist Amplio fronta i kandidata takođe izabranog od Amplio fronta, gde on ima najveće šanse za pobedu. U toj priči postoji mogućnost pobede desnice, i u tom slučaju će se ona okrenuti frakciji Fronte Amplio.

Mislim da je to manifestacija izborne kampanje, kampanje u kojoj ste na drugom mestu i možda želite da otkinete deo biračkog tela svog protivnika, imajući u vidu da, već u skladu s tim koliko u tome budete uspešni, dva-tri boda razlike ne znači malo, ako pogledamo izborni tok i birački spisak Urugvaja, koji je zemlja sa prilično malim biračkim spiskom u izbornom smislu.

Tako da se možda upravo u tome sastoji strategija – tražiti mogućnost stvaranja desničarske ponude, kako bi se videlo može li se prevazići ovaj favoritizam poslednjih dana, koji desnici sada ne ide u prilog, ali favoritizam koji ima Front Amplio, s otvaranjem mogućnosti stvaranja šire vlade ili neke vrste koalicije s levičarskim sektorima u svojoj hipotetičkoj desničarskoj vladi.

Moraćemo videti da li će ovo imati ikakvu izbornu životnost, verujem da je ovo prva opcija za pobedu, Amplio Front može pobediti i to će dovesti Urugvaj do nove verzije naprednjaštva u Latinskoj Americi za ove sektore levih i snaga levog centra. Naravno, kao protivteže onom trijumfu Mileja i njegovog desnog krila, koje je takođe prisutno i veoma aktivno u Južnom konusu, uglavnom u Argentini i Čileu, koji predlažu obnovu vlasti. Kao i, naravno, Bolsonaro i bolsonarizam u Brazilu.

Uglavnom zbog politike koju je Milej sprovodio u Urugvaju, a koja je imala presudan uticaj na argentinsko stanovništvo, ono što Amplio front radi u Urugvaju moglo bi da bude važan uspeh za levicu. Front Amplio u Urugvaju mogao bi da bude demonstracija postojanja drugačije politike kada je reč o preorijentaciji zemlje ka državama Latinske Amerike, u ovom smislu prema državama Latinoameričkog Južnog konusa, na drugačiji način i sa većim društvenim uspehom, koji ne narušava politiku integracije i podrške narodnim projektima i državama blagostanja, što nudi Milej sa svojom motornom testerom.

Mišljenja sam da bi Urugvaj mogao postati zanimljiv izlog politike socijalne integracije, uključivanja narodnih slojeva u vlast, kao otpora retrogradnom i fašističkom viđenju koje se nudi u Argentini. Smatram da se ova dva modela mogu suprotstaviti ukoliko Amplio Frontu uspe da osvoji vlast. Moraćemo sačekati, mada ne mislim da se oni jako razlikuju jedni od drugih, polarizacija između dva kandidata trenutno nije velika.

U Urugvaju, mislim da ona održava određeni nivo umerenosti po pitanju suštinskih vrednosti koje su dugo bile pokretačka snaga urugvajskog društva, recimo blagostanja, države blagostanja koja deluje u Urugvaju, i nudi spasavanje nekih elemenata koji su takođe stradali od krize i delovanja sadašnje urugvajske vlade.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *