10. januara održana je inauguracija predsednika Venecuele Nikolasa Madura. Iz Srbije je na ovu svečanost otputovala predsednica Skupštine Ana Brnabić. Međutim, levičarska politička koalicija „Široki front“ (Frente Amplio), koja ima većinu u oba doma urugvajskog parlamenta, ignorisala je ovu svečanost.
O razlozima i posledicama takve odluke za portal Dva Juga govori Luis Kordoba, urednik radija Tierra Libre (radiotierralibre.com) iz Urugvaja.
Kako će se Urugvajci odnesti prema odluci Širokog fronta da ne učestvuje u inauguraciji Nikolasa Madura?
Možemo sa sigurnošću reći da se polovina stanovništva zemlje slaže da urugvajske vlasti ne treba da prisustvuju inauguraciji vlade Nikolasa Madura. Ta polovina stanovništva je na prošlim izborima svoj glas dala koaliciji sadašnje desničarske vlade čiji je predsednik Lakalje Pou. Druga polovina stanovništva potvrdila je svoj glas za predlog Frente Amplio. Politička snaga Frente Amplio, koja će stati na čelo vlade 1. marta 2025. godine, ima značajan udeo u grupi bivšeg senatora Danila Astorija, koji nikada nije želeo da se pridruži političkoj liniji koju je izrazio predsednik Ugo Čavez Frijas i koju je nastavio njegov naslednik Nikolas Maduro. Ipak, ako pogledamo stvarno stanje među glasačima i aktivistima širokog fronta, možemo reći da je jezgro naroda – radnika, činovnika, državnih službenika, studenata, malih poljoprivrednika, malih privrednika, penzionera i domaćica, ukratko, srž naroda prihvata Nikolasa Madura i solidarna je sa Bolivarskom Republikom Venecuelom.
Mora se uzeti u obzir da veliki mediji kao što su televizija, najtiražnije novine i radio stanice već godinama sprovode veoma agresivnu propagandu protiv Bolivarske revolucije, od njenih početaka sa predsednikom Čavezom pa sve do danas .
Ima li ovo veze sa vašim ličnim odnosom prema politici Venecuele?
Moj lični stav u vezi sa tokom Bolivarske revolucije od kada je predsednik Ugo Čavez preuzeo dužnost, a preuzeo je Nikolas Maduro, uvek je bio kritičan, ali konstruktivno kritičan i solidaran sa projektom Bolivarske Republike Venecuele. Posebna priča je verzija Pabla Alvareza, predsednika Komisije za međunarodne odnose Frente Amplio, koji je izvestio da nije stigao nikakav zvanični poziv na ceremoniju.
G. Alvarez kaže: zvanični poziv, što ne znači da nema poziva, pošto Urugvaj nema ambasadora u Venecueli, a Venecuela nema ambasadu u Urugvaju, što u izuzetnim okolnostima zvanični poziv čini nemogućim.