Svedočimo li novoj podeli u Latinskoj Americi i novom pokušaju obojene revolucije?
Predsednik Venecuele Nikolas Maduro pobedio je na predsedničkim izborima održanim u nedelju pošto je osvojio 51,2 odsto glasova i sa njima treći mandat, dok je opozicioni kandidat Edmundo Gonzales osvojio 44 odsto.
Opozicija je osporila rezultate izbora i tvrdi da je Edmundo Gonzalez ubedljivo pobedio sa 73 odsto glasova.
Istraživanja javnog mnjenja uoči izbora su takođe pokazivala takvu, dijametralno suprotnu sliku, već u zavisnosti od toga ko je pomenuta istraživanja vršio. Anketa najcenjenije venecuelanske nezavisne firme „Hinterlazes“ predsedniku Maduru je predviđala 54, 6 posto glasova prema 44, 2 posto za opozicionog kandidata Edmunda Gonzalesa. Sa druge strane, međunarodne agencije, poput „Edison risrča“, predviđale su jasnu pobedu Gonzalesa, iza koga su stale gotovo sve opozicione stranke kako bi pokušale da svrgnu Madura posle 11 godina na vlasti. Tako je „Edison risrč“ predviđao pobedu Gonzalesa sa 65% glasova, naspram Madurovih svega 31%.
I zemlju zahvata talas protesta, praćen sukobima demonstranata sa policijom. Već ima poginulih i povređenih. Mnoge vođe opozicije sklonile su se u argentinsku ambasadu strahujući od hapšenja dok su demonstranti pokušavali da se probiju do njih.
Do oštre podele povodom venecuelanskih izbora dolazi i među zemljama južnoameričkog kontinenta. Čile, Peru, Kostarika, Urugvaj, Gvatemala i Argentina su poručili da neće priznati rezultate izbora. Vlada Venecuele je kasno u ponedeljak saopštila da povlači diplomate iz zemalja koje nisu priznale rezultate predsedničkih izbora, uz istovremeni zahtev da te države odmah povuku svoje predstavnike iz Venecuele. Objavljen je i prekid diplomatskih odnosa s Peruom. Sa druge strane, lideri Kube, Hondurasa i Bolivije su pozdravili trijumf Madura. Brazil i SAD zasad izražavaju „sumnjičavost“ u regularnost izbora, tražeći „detaljne podatke“ i ističući „važnost ishoda izbora u Venecueli za demokratiju“.
Izvan Amerike, čestitke Maduru su uputili Si Đinping, Vladimir Putin i Aleksandar Vučić. Veto Mađarske je omeo EU da izađe sa zajedničkim saopštenjem u kome bi izrazila „zabrinutost“ zbog ishoda izbora u Venecueli, pa se morala zadovoljiti privatnom izjavom Žozela Borelja na društvenim mrežama o tome da „izjave domaćih i stranih posmatrača“ ukazuju na to da su izbori u Venecueli navodno prošli u senci brojnih prekršaja, te da oni ne mogu biti priznati „dok rezultati glasanja ne budu objavljeni i provereni“.
Na taj način političke prilike dodatno usijavaju atmosferu ovog ionako isuviše vrelog leta. „Dva Juga“ će u svakom slučaju pomno pratiti dalji razvoj situacije.