Сведочимо ли новој подели у Латинској Америци и новом покушају обојене револуције?
Председник Венецуеле Николас Мадуро победио је на председничким изборима одржаним у недељу пошто је освојио 51,2 одсто гласова и са њима трећи мандат, док је опозициони кандидат Едмундо Гонзалес освојио 44 одсто.
Опозиција је оспорила резултате избора и тврди да је Едмундо Гонзалез убедљиво победио са 73 одсто гласова.
Истраживања јавног мњења уочи избора су такође показивала такву, дијаметрално супротну слику, већ у зависности од тога ко је поменута истраживања вршио. Анкета најцењеније венецуеланске независне фирме „Хинтерлазес“ председнику Мадуру је предвиђала 54, 6 посто гласова према 44, 2 посто за опозиционог кандидата Едмунда Гонзалеса. Са друге стране, међународне агенције, попут „Едисон рисрча“, предвиђале су јасну победу Гонзалеса, иза кога су стале готово све опозиционе странке како би покушале да свргну Мадура после 11 година на власти. Тако је „Едисон рисрч“ предвиђао победу Гонзалеса са 65% гласова, наспрам Мадурових свега 31%.
И земљу захвата талас протеста, праћен сукобима демонстраната са полицијом. Већ има погинулих и повређених. Многе вође опозиције склониле су се у аргентинску амбасаду страхујући од хапшења док су демонстранти покушавали да се пробију до њих.
До оштре поделе поводом венецуеланских избора долази и међу земљама јужноамеричког континента. Чиле, Перу, Kостарика, Уругвај, Гватемала и Аргентина су поручили да неће признати резултате избора. Влада Венецуеле је касно у понедељак саопштила да повлачи дипломате из земаља које нису признале резултате председничких избора, уз истовремени захтев да те државе одмах повуку своје представнике из Венецуеле. Објављен је и прекид дипломатских односа с Перуом. Са друге стране, лидери Kубе, Хондураса и Боливије су поздравили тријумф Мадура. Бразил и САД засад изражавају „сумњичавост“ у регуларност избора, тражећи „детаљне податке“ и истичући „важност исхода избора у Венецуели за демократију“.
Изван Америке, честитке Мадуру су упутили Си Ђинпинг, Владимир Путин и Александар Вучић. Вето Мађарске је омео ЕУ да изађе са заједничким саопштењем у коме би изразила „забринутост“ због исхода избора у Венецуели, па се морала задовољити приватном изјавом Жозела Бореља на друштвеним мрежама о томе да „изјаве домаћих и страних посматрача“ указују на то да су избори у Венецуели наводно прошли у сенци бројних прекршаја, те да они не могу бити признати „док резултати гласања не буду објављени и проверени“.
На тај начин политичке прилике додатно усијавају атмосферу овог ионако исувише врелог лета. „Два Југа“ ће у сваком случају помно пратити даљи развој ситуације.