Овај случај не отвара само питања о транспарентности породичног пословања, већ и о злоупотреби моћи за заштиту тих интереса.
Презиме Макри поново је у центру пажње, овај пут у судском процесу који спор око наслеђа и мрежу породичних фирми комбинује с међународним импликацијама. Алехандра Макри, непризната ћерка бившег председника Маурисија Макрија, поднела је тужбу суду захтевајући свој удео у наследству свог оца Франка Макрија, који је преминуо 2019. године. У својој тужби навела је листу од 398 компанија, од којих су неке регистроване у пореским рајевима, попут Fleg Trading Ltd и Kagemusha S.A., познатих из докумената Panama Papers, док су друге потпуно непознате јавности.
Ова прича превазилази породичне оквире. Алехандра, која је 2005. године судским процесом успела да се Франко Макри прогласи њеним оцем, никада није била укључена у расподелу имовине коју је Франко још за живота поделио својој деци. Према њеној тужби, браћа Макри, предвођена Маурисијом, договорила су се да задрже највећи део породичног богатства, свесно је искључујући. Тај споразум је садржао клаузулу према којој би евентуалне Алехандрине захтеве покрио сам Франко, штитећи на тај начин остале наследнике.
Тренутна ситуација резултат је година искључивања. Алехандра тражи признање као законите наследнице и инсистира да се имовина коју је Франко пренео другој деци, било кроз акције, некретнине или новац, укључи у наследни поступак. За то се ослања на правни инструмент познат као „акција колације“, који обавезује сунаследнике да у наследство укључе сву имовину примљену пре смрти оставиоца.
Листа од 398 компанија коју је Алехандра представила импресионира не само својом величином већ и импликацијама које доноси. Многе од ових компанија, према доступној документацији, пословале су у пореским рајевима или су коришћене за финансијске трансакције које би могле бити повезане с утајом пореза. Овај детаљ повезује породични спор са судским скандалима у које је био умешан Маурисио Макри, како због пропуста у својим имовинским пријавама, тако и због наводног незаконитог богаћења. Иако је бивши председник ослобођен оптужби у већини случајева, његова браћа Маријано и Ђанфранко и даље су под истрагом због наводних пореских малверзација.
Овај случај не отвара само питања о транспарентности породичног пословања, већ и о злоупотреби моћи за заштиту тих интереса. Оптужбе о наводном „судском штиту“ у корист Маурисија Макрија, изнете од стране институција попут Генералне инспекције правде, додатно наглашавају да ово наследство није само приватна ствар, већ и одраз начина на који велике имовине утичу на политички и правни систем Аргентине.
Утицај овог сукоба на јавни имиџ Маурисија Макрија неизбежан је. Као бивши председник и политички лидер, свака нова информација о његовој улози у управљању породичном имовином или повезаности с offshore компанијама одјекује изван судских оквира, угрожавајући његову репутацију и политичко наслеђе. Осим тога, историјска повезаност групе Макри с економском моћи, од државних уговора до међународних концесија, додатно повећава интерес јавности за овај случај.
У међувремену, Алехандра наставља с тужбом. Према њеној адвокаткињи, приоритет је добијање признања као законите наследнице и процена стварног обима породичног богатства, укључујући компаније и имовину које нису декларисане у наследном поступку. Ипак, ни Маурисио Макри ни остали наследници нису јавно одговорили нити сарађивали у почетним правним фазама.