Huan Gabrijel Karo Rivera: Kolumbijska vlada je u kolapsu

Čim je stupio na dužnost, američki predsednik Donald Tramp odmah se latio proterivanja ilegalnih migranata iz zemlje, pre svega Latinoamerikanaca.


Ova vest je već otišla s naslovnih stranica medija, ali to ne znači da se situacija promenila.

Huan Gabrijel Karo Rivera, istoričar i prevodilac iz Kolumbije, ispričao je za Dva Juga kako Kolumbijci ocenjuju celu ovu situaciju i sukob između svog predsednika i Trampa.

Huan Gabrijel Karo Rivera

Većina Kolumbijaca na diplomatski sukob sa Sjedinjenim Državama gleda u krajnje negativnom svetlu. Većina sa ravnodušnošću ili čak prezirom gleda na Petroove sopstvene izjave o njegovoj „navodnoj“ pobedi nad Trampom i sadašnjom administracijom u Beloj kući. Uopšteno govoreći, Kolumbijci su više zabrinuti zbog drugih pitanja, kao što su rast cena hrane, kriza u Katatumbou ili porast stope korupcije.

S druge strane, nije prošlo nezapaženo da je diplomatski sukob sa Sjedinjenim Državama postao katalizator za raspuštanje stranke Istorijski pakt predsednika Gustava Petroa, koja je ušla u terminalnu krizu, praćenu ostavkom značajnog dela kabineta. Sve u svemu, spoljna kriza izazvana borbom sa Sjedinjenim Državama i unutrašnja kriza povezana s navalom Nacionalne oslobodilačke armije (ELN) u Katatumbou doveli su do potpunog kolapsa sadašnje vlade Kolumbije. O unutrašnjim protivrečnostima u redovima Petroovih pristalica u Kongresu i ministarstvima Kolumbije otvoreno je danas izjavio ministar unutrašnjih poslova Huan Fernando Kristo, rekavši da postoje „unutrašnje pukotine” unutar same vlade. Sâm Kristo je već podneo ostavku.

Valjda samo Petroove najvatrenije pristalice nastavljaju da ga brane kao lidera koji se zalaže za interese Kolumbije, no, za većinu Kolumbijaca, uključujući Petroove bivše saveznike, poput bivše ministarke za zaštitu životne sredine Susane Muhamed, Petro je politički lider ogrezao u korupciju i povezan sa sumnjivim političkim ličnostima, među kojima je i Armando Benedeti, predstavnik korumpirane političke klase Kolumbije, čiji su problemi s alkoholom i narkomanijom dobro poznati. Benedetijevo imenovanje za predsednikovog savetnika od poverenja odbilo je Petrove radikalnije i levičarske pristalice, koji povećanu Benedetijevu političku ulogu vide kao nastavak korupcije kolumbijske političke klase.

Takva unutrašnja kriza u Petroovoj političkoj partiji nesumnjivo bi mogla dovesti do buduće političke krize, pa čak i opoziva kolumbijskog predsednika, koji se sve više izoluje i od civilnog društva i od kolumbijske političke klase.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *