Horhe Elbaum: Oni koji su se usprotivili memorandumu ne žele da suđenje napreduje

Predstavnik Argentinske jevrejske apelacije doveo je u pitanje rešenje Vrhovnog suda da ostavi na snazi odluku Kasacionog suda, kojom se predaje sudu slučaj Kristine Kiršner kao optužene.


Lider Argentinske jevrejske apelacije Horhe Elbaum nazvao je „novom operacijom za kriminalizaciju politike“ odluku Vrhovnog suda da ostavi na snazi kasacionu odluku koja predaje sudu postupak o Memorandumu o uzajamnom razumevanju s Iranom, za koji je optužena Kristina Kiršner.

U intervjuu za televizijski kanal 750, Elbaum je izjavio: „Izražavamo našu duboku uznemirenost ovom novom operacijom kriminalizacije politike, usmerene na otkrivanje onih lidera narodnih sektora koji nameravaju da se suprotstave ovom modelu“.

Prema Elbaumu, Vrhovni sud „to čini bezobzirno, zanemarujući činjenicu da je po Nismanovoj žalbi već 10 sudija donelo rešenje o odsustvu bića krivičnog dela kod Kristine Fernandez de Kiršner i bilo koga od optuženih“.

Jedan od optuženih, nastavio je, „ozbiljno je bolestan, kao Hektor Timerman“, bivši ministar spoljnih poslova, koji je umro u decembru 2018. „Nije mu dozvoljeno da se leči od raka jetre od koga je patio“ – kazao je on. Iz tog razloga, rekao je, „mi ćemo učestvovati u postupku kao amicus curiae, kako bismo dokazali da je ovo deo političkog progona“.

Što se tiče memoranduma, rekao je: „On je bio odobren od strane oba doma Kongresa. Da je to zločin, oni koji su ga odobrili morali bi snositi odgovornost. Tvrdimo da svaka politička odluka podleže sudskoj raspravi i zato moramo sve predati sudu na razmatranje“.

On je, štaviše, podsetio da je „cilj bio da se slučaj odblokira kako bi se doveo do suda i sudilo Irancima umešanim“ u bombaški napad na AMIA 1994.godine. „Sada suđenje ne može da se održi jer nisu mogli da dobiju svedočenja tokom sudskog procesa. To je glavna poteškoća sa kojom se sud suočio“ – rekao je on.

„U to vreme projekat je pokušao da reši situaciju pozivanjem zvaničnika ambasade u Iranu da svedoče, što možda nije prihvaćeno. Od tog trenutka suđenje je trebalo da se nastavi“ – objasnio je on.

I osudio je, osuvši oštrom kritikom DAIA: „Oni što su se usprotivili memorandumu ne žele da suđenje napreduje, jer postoje i drugi skriveni interesi koji pokušavaju zataškati slučaj i žele da se istina nikada ne sazna“.

„Iran nije prihvatio memorandum, jer nije bio tako zgodan za njih kao što su pokušali da ga predstave. Odlučili su da ne glasaju za njegovo usvajanje u parlamentu. Suočili smo sa međunarodnim skandalom i, prema novoj odluci tri suda, preći ćemo na usmeni pretres i učestvovaćemo u tom procesu kao i u prethodnim slučajevima“ – zaključio je on.

Izvor: Página|12

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *