Odnosi Venecuele i Srbije imaju dugu istoriju, koja datira od zvaničnog uspostavljanja 13. aprila 1882. godine, a ove godine navršava se 142 godine. Dana 13. aprila 1882. godine kralj Srbije Milan Obrenović i predsednik Sjedinjenih Država Venecuele Antonio Gusman Blanko razmenili su diplomatska pisma. Profesor Gustavo Abreu, međunarodni analitičar Centra za znanje Afrike, Amerike i Kariba, posebno za izdanje „Dva Juga” govori o tome kako su se odnosi između naših zemalja razvijali u proteklih vek i pô.
Ovaj datum utvrdili su ministri spoljnih poslova obe zemlje Karlos Farijas i Nikola Selaković, što je poslužilo kao osnova za svečanu ceremoniju potpisivanja deklaracije i u čast 140. godišnjice diplomatskih odnosa dvaju zemalja, kad je upriličen prijem za visoke goste i članove diplomatskog kora u Srbiji. Odnosi i prijateljstvo između Srbije i Venecuele predstavljaju čvrstu savezničku sponu, pošto su zasnovani na uvažavanju osnovnih načela međunarodnog prava. Balkanski narod je bio zahvalan Venecueli na njenoj odlučnoj podršci Srbiji u svim međunarodnim organizacijama, te jasnom saopštavanju da Venecuela podržava teritorijalnu celovitost i suverenitet Srbije.
Valja napomenuti da je za vreme predsednikovanja komandanta Uga Čaveza postojala čvrsta podrška Srbiji, kada je na međunarodnom nivou s nametnutim proglašenjem nezavisnosti Kosova 2008. godine bio preduzet pokušaj ubrzavanja rasparčavanja bratske zemlje na Balkanu. Tada je predsednik-komandant Čavez sopštio da „Venecuela ne priznaje nezavisnost Kosova“ tvrdeći da se to može postići samo „pod pritiskom Sjedinjenih Država“ i kritikujući politiku koja poziva na stvaranje autonomne države: „To se ne može prihvatiti, to je veoma opasan presedan za ceo svet“.
Čavez je oštro istupao protiv rata na Kosovu 1999. od svog izbora za predsednika Venecuele. Od 2010. godine razne venecuelanske diplomate su nastavile nuditi svoju podršku Srbiji u „borbi sa separatizmom“.
Kad izvršimo analizu, vidimo jasnu paralelu, postojeću u strategiji pokušaja rasparčavanja srpske države, sa planom koji su želeli primeniti u Venecueli, s pokušajima podele navedene zemlje, pokušajem segmentiranja nekoliko zapadnih karipskih država, posebno Zulija i Tačira. Ovom činjenicom izraženo je Čavezovo viđenje, kojim je upozoravano na namere pojedinih zapadnih igrača da podele neke suverene države, i zahvaljujući stavu predsednika Čaveza, Srbija je odobrila podršku venecuelanskom vođi, što je omogućilo jačanje veza.
Sada su se odnosi dve zemlje produbili: Venecuela i Srbija su jula 2023. potpisale nekoliko sporazuma o saradnji u oblastima vazdušnog saobraćaja i turizma. Sporazumi će koristiti obostranim trgovinskim odnosima. Sadašnji ministar spoljnih poslova Venecuele Ivan Hil Pinto boravio je u radnoj poseti Beogradu sa ciljem jačanja odnosa međusobne saradnje i uzajamne podrške dvaju zemalja. Predsednik Aleksandar Vučić se tog dana sastao sa vlastima Venecuele, zajedno sa predsednikom Narodne skupštine Vladimirom Orlićem i ministrom spoljnih poslova Srbije Ivicom Dačićem.
Ministar spoljnih poslova Venecuele potvrdio je zajedničke stavove obe zemlje, između ostalog, u pogledu zaštite ljudskih prava, poštovanja principa Povelje Ujedinjenih nacija i borbe protiv klimatskih promena. Na osnovu ovih slaganja, obe zemlje se podstiču na produbljivanje odnosa po ekonomskim, turističkim, poljoprivrednim, naftnim i energetskim pitanjima. Na sličan način, ministar spoljnih poslova Ivan Hil je uvek jasno davao do znanja ogromnu solidarnost i bliskost predsednika Venecuele Nikolasa Madura sa narodom Srbije, njegovim suverenitetom i samoopredeljenjem, želeći da izgradi čvrste dugoročne veze.
Na početku 2024. godine, u februaru, ambasadorka imenovana od Republike Srbije u Bolivarskoj Republici Venecueli Katarina Andrić je predala kopije svojih akreditivnih pisama ministru spoljnih poslova Venecuele. Venecuelanski lider je na svom nalogu na platformi H izjavio:„Izražavamo spremnost da nastavimo sa proširenjem dnevnog reda međusobne saradnje, s jačanjem prijateljstva i kulturne razmene naših naroda“.
Isto tako je i ambasadorka Srbije podvukla da se Srbija slaže sa venecuelanskim viđenjem međunarodnog sistema u kojem „Svi smo jednaki i imamo ista prava i odgovornosti“.
Istovremeno, istaknuta je zahvalnost koju predsednik Nikolas Maduro oseća prema Srbiji, kao i predsedniku Aleksandru Vučiću, smatrajući ga jednim od najznačajnijih vladara u Evropi i velikim vođom svog naroda, koji ne prihvata inostrano mešanje i ucene. Ambasador Andrić je na ovom događaju istakla da Srbija Venecuelu smatra prijateljskom zemljom, koja uvažava njenu nacionalnu politiku i unutrašnja pitanja. Pored toga, ambasador želi razgranavanje dvostranih odnosa u oblastima poljoprivrede, nafte, kulture i sporta, u čemu Srbija ima izuzetno iskustvo.
Treba napomenuti da se srpski diplomata istakla u obavljanju dužnosti u višestranoj i dvostranoj sferi, do nedavno je bila šef Odseka za ljudska prava i humanitarna pitanja Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije. Takođe je radila kao savetnik u ambasadama svoje zemlje u Argentini i Peruu. Ambasadorka Andrić živi u Venecueli od januara ove godine, nakon otvaranja ambasade balkanske zemlje. Zanimljivo je da srpska ambasadorka slučajno nosi isto prezime kao i jugoslovenski nobelovac za književnost Ivo Andrić, koji je pisao književna dela o našem oslobodiocu Simonu Bolivaru. Ove podudarnosti ukazuju na duboku povezanost Srbije i Venecuele, kao i na njihovu sličnost u spoljnopolitičkim orijentirima na razini ljudskih prava, Pokreta nesvrstanih, višepolarnosti, klimatskih promena, suvereniteta, teritorijalne celovitosti i samoopredeljenja.