PAHO настојава на важности свеопштег приступа здравственој заштити

Панамеричка здравствена организација (PAHO) у извештају објављеном у уторак наглашава потребу за јачањем капацитета јавне здравствене заштите како би се обезбедио свеопшти приступ медицинским услугама, правичност и отпорност на изазове попут Ковида-19. Студија „Примена основних функција јавног здравља у Америци: процена и јачање капацитета“ заснована је на проценама извршеним у 14 земаља између 2021. и 2023. године.


Земље које су оцењене имале су умерен учинак у вези с основним функцијама јавног здравља (EPHF), које укључују епидемиолошки надзор, развој политике и обезбеђивање једнаког приступа медицинској помоћи, при чему су латиноамеричке земље имале бољи учинак од карипских земаља. Изазови су укључивали фрагментиране системе, недовољно финансирање, ограничене људске ресурсе и слабе системе података, што је отежавало праћење и координацију у здравственом сектору.

„Давањем приоритета EPHF, земље могу значајно побољшати способност својих здравствених система да одговоре на потребе становништва и постигну праведније и делотворније резултате“, рекао је директор PAHO Жарбас Барбоза. „Ово не само да јача капацитет реаговања у ванредним ситуацијама, већ такође пружа јаку основу за решавање дугорочних проблема здравствене заштите“, додао је он.

„Основне функције јавног здравља (EPHF) могу значајно побољшати одговоре здравствених система како би се постигли праведнији резултати“, рекао је Барбоса.

Земље са делотворнијом применом EPHF биле су боље припремљене за Ковид-19, што наглашава њихову улогу у одговору на кризе. Осим тога, 10 од 14 земаља (Антигва и Барбуда, Бахами, Белизе, Боливија, Бразил, Колумбија, Костарика, Доминиканска Република, Ел Салвадор, Јамајка, Перу, Свети Кристофер и Невис, Света Луција и Суринам) користило је резултате процене за разраду стратешких планова, али је стопа примене у региону остала испод 60%.

На основу ових налаза, PAHO је препоручила повећање улагања у људске ресурсе и ИТ технологије за прикупљање здравствених података, стварање интегрисаних платфорама података ради побољшања праћења и планирања, као и јачања међусекторске сарадње и управљања здравством како би се развила инклузивна политика.

Прошле, 2024. године одобрен је десетогодишњи план (2024–2034) којим се EPHF интегришу с првотном медицинско-санитарном помоћју ради преображаја здравствених система, борбе против болести и решавања друштвених детерминанти здравља.

PAHO ће пружити техничку подршку и успоставити регионалну мрежу за подршку сарадње, размене решења и изградње одрживих и правичних здравствених система.

У закључку, јачање EPHF је од кључног значаја за стварање одрживих и праведних здравствених система у америчким земљама. PAHO позива на одрживо финансирање, побољшане системе података и регионалну сарадњу зарад одстрањивања недостатака и припреме за будуће изазове у области здравствене заштите.

Извор: MercoPress

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *