10. јануара одржана је инаугурација председника Венецуеле Николаса Мадура. Из Србије је на ову свечаност отпутовала председница Скупштине Ана Брнабић. Међутим, левичарска политичка коалиција „Широки фронт“ (Frente Amplio), која има већину у оба дома уругвајског парламента, игнорисала је ову свечаност.
О разлозима и последицама такве одлуке за портал Два Југа говори Луис Кордоба, уредник радија Tierra Libre (radiotierralibre.com) из Уругваја.
Како ће се Уругвајци однести према одлуци Широког фронта да не учествује у инаугурацији Николаса Мадура?
Можемо са сигурношћу рећи да се половина становништва земље слаже да уругвајске власти не треба да присуствују инаугурацији владе Николаса Мадура. Та половина становништва је на прошлим изборима свој глас дала коалицији садашње десничарске владе чији је председник Лакаље Поу. Друга половина становништва потврдила је свој глас за предлог Френте Амплио. Политичка снага Френте Амплио, која ће стати на чело владе 1. марта 2025. године, има значајан удео у групи бившег сенатора Данила Асторија, који никада није желео да се придружи политичкој линији коју је изразио председник Уго Чавез Фријас и коју је наставио његов наследник Николас Мадуро. Ипак, ако погледамо стварно стање међу гласачима и активистима широког фронта, можемо рећи да је језгро народа – радника, чиновника, државних службеника, студената, малих пољопривредника, малих привредника, пензионера и домаћица, укратко, срж народа прихвата Николаса Мадура и солидарна је са Боливарском Републиком Венецуелом.
Мора се узети у обзир да велики медији као што су телевизија, најтиражније новине и радио станице већ годинама спроводе веома агресивну пропаганду против Боливарске револуције, од њених почетака са председником Чавезом па све до данас .
Има ли ово везе са вашим личним односом према политици Венецуеле?
Мој лични став у вези са током Боливарске револуције од када је председник Уго Чавез преузео дужност, а преузео је Николас Мадуро, увек је био критичан, али конструктивно критичан и солидаран са пројектом Боливарске Републике Венецуеле. Посебна прича је верзија Пабла Алвареза, председника Комисије за међународне односе Френте Амплио, који је известио да није стигао никакав званични позив на церемонију.
Г. Алварез каже: званични позив, што не значи да нема позива, пошто Уругвај нема амбасадора у Венецуели, а Венецуела нема амбасаду у Уругвају, што у изузетним околностима званични позив чини немогућим.