Паулина Домингез ради у Русији и на Карибима. Дипломирала је и магистрирала међународне односе. Брани докторат политичких наука на Факултету политичких и друштвених наука УНАМ-а.
Недавно хапшење бившег подсекретара унутрашњих послова Мануела Монсалвеа изазвало је бурне дебате у чилеанском друштву, бацајући светло не само на озбиљност оптужби за сексуално насиље, већ и на последице које овај случај има за поверење у институције и понашање државних службеника. Догађаји који су се десили 22. септембра, када је Монсалве наводно подвргао сексуалном насиљу своју подређену у хотелу Панамерикано у Сантјагу, покренули су низ реакција које наглашавају хитну потребу преиспитивања и реформисања постојећих протокола за решавање ситуација узнемиравања и злостављања у радном окружењу.
Према изјавама жртве, после вечере и неколико пића, њих обоје су отишли у хотел где је дошло до наводног насиља. За овим чином је ујутру следећег дана уследио још један инцидент. Званична пријава је поднета 15. октобра, након што је Истражна полиција (PDI) обавестила министарку унутрашњих послова Каролину Тоху. Ипак, упркос озбиљности догађаја, у кабинету председника Габријела Борића нису извршене никакве тренутне промене све док оптужбе нису постале јавне 17. октобра, што је на крају довело до оставке Монсалвеа.
Ситуација се додатно закомпликовала када се испоставило да је Монсалве затражио од PDI да прегледа видео-снимке хотела у којем су се догађаји десили, што је изазвало сумње у његов покушај ометања правосуђа. Касније је због умешаности у овај скандал он искључен из Социјалистичке партије.
Монсалвеово хапшење 14. новембра и његово накнадно притварање до суђења показали су постојећу напетост унутар чилеанске владе. Закаснела реакција на оптужбе изазвала је критику, како са стране цивилног друштва, тако и са стране државних дужносника. Личности попут бившег тужиоца Луиса Толеда истакле су да је постојање закона као што је Каринин закон недовољно ако се они не примењују делотворно. Поред тога, градоначелник Хаиме Белолио време које је било потребно да се Монсалве уклони са положаја описао је као озбиљну грешку.
Ове критике негативно су утицале на рејтинг подршке председнику Борићу, који је за само недељу дана пао на 27 одсто. Овај пад популарности поклапа се са сложеним изборним периодом за његову странку, која је, према подацима Изборне службе, изгубила 40 градоначелничких места. Опште је мишљење да влада није испунила своје обавезе у обезбеђивању транспарентности и заштити жртава.
Случај Монсалве изазвао је ширу дебату о понашању државних службеника и радној динамици с којом се многе жене суочавају на својим радним местима. Недостатак поверења у институције постао је средишње питање, посебно када се има у виду да је овај скандал један од најкрупнијих у садашњој власти. Друштвени притисак је довео до захтева о уношењу измена у протоколе за решавање сличних ситуација и обезбеђивања безбедних услова рада за све.
Председник Борић је изразио своју приврженост закону и истакао да нико није изнад њега. Међутим, ова посвећеност мора бити преточена у конкретна дејства која враћају поверење јавности. Критике добијене из различитих сектора одражавају растуће незадовољство државном управом у тако деликатним ситуацијама као што је ова.
Хапшење бившег подсекретара Монсалвеа не само да доводи у питање његову правну будућност, већ и доводи у питање делотворност чилеанског правосудног система у решавању случајева сексуалних злочина. Овај случај је болан, али неопходан подсетник на постојеће недостатке и наглашава хитност спровођења реформи које ће ојачати како правни оквир, тако и институционалне механизме за заштиту жртава. Крајње је важно да буду предузете одлучне мере како би се решио не само овај конкретан случај, већ и да би се спречиле будуће злоупотребе и осигурало безбедно радно окружење са поштовањем за све људе.