Шеф боливијске дипломатије Селинда Соса сматра да организација БРИКС може постати алтернатива за превазилажење многобројних криза са којима се свет суочава. Разматрајући изјаву политичарке, издање „Два Југа” се за коментар обратило и нашој колегиници, главном уреднику Correo del Alba у Венецуели и бившем амбасадору у Боливији, политикологу Крис Гонзалес.
– У свету постоји политичка, климатска, енергетска, водена, прехрамбена криза… стога нам је заиста потребно стварање нових алтернатива, попут БРИКС-а, које представљају заиста сјајну прилику да се супротставимо кризи коју данас преживљава свет –изјавила је Соса.
Министарка сматра да се у свету дешавају „трансценденталне промене у структурама људских друштава“. А БРИКС „у том новом вишеполарном поретку заиста представља велику економску и политичку алтернативу“. Боливија је већ постала пуноправна чланица МЕРКОСУР и сада намерава да се придружи већем броју форума за економску сарадњу. Осим тога, боливијска влада лобира да добије подршку током следећег самита БРИКС, који ће се одржати у руском граду Казању у октобру, и тако оствари улазак земље у блок. Соса је потврдила да ће сусрету присуствовати боливијски председник Луис Арсе. Ипак је признала да процес придруживања БРИКС-у може потрајати.
Дипломата Крис Гонзалес из Венецуеле, коментаришући изјаве Селинде Сосе, истиче да је Уго Чавез својевремено говорио о неопходности стварања вишеполарног и плурицентричног света.
– У том вишеполарном свету више неће бити само САД, већ и нове силе и организације способне да концентришу привреду, напоре и наде многих људи. Соса говори о БРИКС-у као о алтернативи, као о прилици да се Боливија придружи не само политичкој, већ и економској групи како би превазишла садашњу кризу у земљи и свету, заоштрену после пандемије. Сједињене Државе се сада суочавају с изазовом очувања онога што су некада називале својим „задњим двориштем“, а то је остатак Америке, централне и јужне. Дакле, они то задње двориште желе назад, а ми сматрамо да су „спорне територије“ Блиски исток, Африка и Јужна Америка, па осећају да сада Руси и Кинези долазе да заузму ове просторе – каже Гонзалес у коментару за издање „Два Југа“.
По речима политиколога и дипломате, САД се отворено боре против Венецуеле „зато што је Венецуела ослонац овог новог времена противљења данашњим грингосима“.
– Тако да је БРИКС могуће решење глобалног спора, а ми се налазимо у средишту тог спора. Боливија намерава да се придружи БРИКС-у, и ми смо обећали да ћемо се придружити БРИКС-у. Боливија и Венецуела имају много заједничког са становишта географије и стратешких ресурса: гас, литијум, нафта. Венецуела нема литијум, али има више од 12 врста минерала који су од темељног значаја за ново свемирско доба или ново сајбер доба која настају у наше дане – закључује Крис Гонзалес.
Русија је 1. јануара преузела председавање групом БРИКС за 2024. годину, које је почело пријемом нових чланица. Поред Бразила, Русије, Индије, Кине и Јужне Африке, којима група дугује свој акроним, у њу сада улазе и Саудијска Арабија, Египат, Уједињени Арапски Емирати, Етиопија и Иран. Ова група данас представља скоро половину светског становништва, више од 40% светске производње нафте и око 25% светског извоза. Ове године Русија планира да у оквиру свог председавања организује више од 250 догађања у 11 региона, укључујући 14. самит БРИКС у Казању од 22. до 24. октобра.