Prema rečima ministra spoljnih poslova Huana Ramona de la Fuentea, za prvih šest meseci vladavine predsednice Klaudije Šejnbaum Pardo, Meksiko je povratio 2.042 arheološka eksponata koji su se nalazili u inostranstvu.
Ovaj broj predstavlja 14,5% od preko 14.000 predmeta vraćenih tokom šestogodišnje vladavine bivšeg predsednika Andresa Manuela Lopesa Obradora, koji je pokrenuo vrlo aktivan program za povraćaj kulturnog i istorijskog nasleđa.
De la Fuente i generalni direktor Nacionalnog instituta za antropologiju i istoriju (INAH), Dijego Prijeto, predstavili su predmet od gline, doispanskog porekla, s tipičnim crtama olmečke kulture. Izrađen je u centralnom visoravnom području Meksika između 800. i 400. godine pre nove ere, a pronađen je zahvaljujući konzulatu Meksika u Los Anđelesu.
Na ceremoniji održanoj 16. aprila u Nacionalnom muzeju antropologije, de la Fuente je ukazao na uložene napore u pronalaženju i povratku ovih nacionalnih blaga, koja su svojevremeno izneta iz zemlje.
„Za naše uprave vraćeno je 2.042 eksponata. Smatram da je reč o dobrom poslu, što pokazuje potencijal koji imamo da nastavimo vraćanje predmeta u mesta njihovog porekla, odakle nikada nisu ni smeli da budu izneti. Predmeti poput ovog koji danas gledamo su naročito važni“.
Ministarstvo spoljnih poslova (SRE) je takođe saopštilo da pod svojom zaštitom ima 417 predmeta koji će biti predati INAH-u, kao i 96 predmeta koje su pronašla različita meksička predstavništva u inostranstvu i koji su u procesu povratka u zemlju.
Ministar inostranih poslova dodao je da će se rad na povratku nacionalnog nasleđa nastaviti uz saradnju različitih institucija i diplomatskih predstavništava Meksika u inostranstvu.
„Predsednica Šejnbaum nam je naložila da nastavimo ovaj program i da ga proširimo na celu mrežu naših konzulata i diplomatskih misija. (…) Ovi predmeti su svedočanstvo veličine naših kultura i važnosti njihovog očuvanja za naš identitet, kao i za očuvanje veličine samobitnih kultura naših zemalja“, izjavio je de la Fuente.
Sa svoje strane, direktor INAH-a je podsetio da je u prethodnih šest godina repatrirano preko 14.000 predmeta, a da je većina povraćenih dobara u ovoj upravi došla iz Sjedinjenih Američkih Država.
Govoreći o predmetu s olmečkim crtama, antropolog je kazao da pripada kulturi Tlatilka i da „potvrđuje simbolički svet Olmeka na meksičkoj visoravni“. Figura predstavlja ljudski lik s realističnim crtama; lice, kao i deformisani oblik lobanje, imaju za cilj približavanje ljudskih crta crtama jaguara.
Izvor: La Jornada