Према речима министра спољних послова Хуана Рамона де ла Фуентеа, за првих шест месеци владавине председнице Клаудије Шејнбаум Пардо, Мексико је повратио 2.042 археолошка експоната који су се налазили у иностранству.
Овај број представља 14,5% од преко 14.000 предмета враћених током шестогодишње владавине бившег председника Андреса Мануела Лопеса Обрадора, који је покренуо врло активан програм за повраћај културног и историјског наслеђа.
Де ла Фуенте и генерални директор Националног института за антропологију и историју (INAH), Дијего Пријето, представили су предмет од глине, доиспанског порекла, с типичним цртама олмечке културе. Израђен је у централном висоравном подручју Мексика између 800. и 400. године пре нове ере, а пронађен је захваљујући конзулату Мексика у Лос Анђелесу.
На церемонији одржаној 16. априла у Националном музеју антропологије, де ла Фуенте је указао на уложене напоре у проналажењу и повратку ових националних блага, која су својевремено изнета из земље.
„За наше управе враћено је 2.042 експоната. Сматрам да је реч о добром послу, што показује потенцијал који имамо да наставимо враћање предмета у места њиховог порекла, одакле никада нису ни смели да буду изнети. Предмети попут овог који данас гледамо су нарочито важни“.
Министарство спољних послова (SRE) је такође саопштило да под својом заштитом има 417 предмета који ће бити предати INAH-у, као и 96 предмета које су пронашла различита мексичка представништва у иностранству и који су у процесу повратка у земљу.
Министар иностраних послова додао је да ће се рад на повратку националног наслеђа наставити уз сарадњу различитих институција и дипломатских представништава Мексика у иностранству.
„Председница Шејнбаум нам је наложила да наставимо овај програм и да га проширимо на целу мрежу наших конзулата и дипломатских мисија. (…) Ови предмети су сведочанство величине наших култура и важности њиховог очувања за наш идентитет, као и за очување величине самобитних култура наших земаља“, изјавио је де ла Фуенте.
Са своје стране, директор INAH-а је подсетио да је у претходних шест година репатрирано преко 14.000 предмета, а да је већина повраћених добара у овој управи дошла из Сједињених Америчких Држава.
Говорећи о предмету с олмечким цртама, антрополог је казао да припада култури Тлатилка и да „потврђује симболички свет Олмека на мексичкој висоравни“. Фигура представља људски лик с реалистичним цртама; лице, као и деформисани облик лобање, имају за циљ приближавање људских црта цртама јагуара.
Извор: La Jornada