У првих шест месеци 2024. године, извоз Парагваја достигао је рекордних 8,57 милијарди долара, што представља највиши показатељ у последњих пет година и највећу диверсификацију тржишта у 136 различитих земаља. Такви подаци су дати у нацрту документа о спољној трговини, припремљеном од Централне банке Парагваја.
Ако се посматра продаја по робним категоријама, онда је извоз првотне робе за шест месеци износио 2,48 милијарди долара, што је за 4,0% више него у истом периоду претходне године, при чему се у тој категорији најчешће извозе соја и пшеница. Извоз индустријских производа пољопривредног порекла порастао је за 1,8% у поређењу с половином 2023. године, и износи 2,02 милијарде долара. Извоз индустријских производа износио је 803,5 милиона долара, што је повећање од 7,9% у односу на јун 2023.
Један од најзначајнијих пораста утврђен је у испорукама свињског меса, које су достигле 14,1 милион долара, што је повећање од 125,1% у односу на 6,2 милиона долара у истом периоду прошле године. Главно одредиште за свињетину био је Тајван, чији удео износи 91,7% укупне вредности извоза.
Важно је напоменути да је Парагвај постао пуноправан члан уже листе светских извозника сојиног зрна, и без обзира на то што је једна од ретких земаља у свету која има пуне дипломатске односе с Тајваном, трећина његове увозне трговине долази из Кине, Пекинга.
Што се тиче главних тржишта за парагвајски извоз, спољнотрговински извештај указује на МЕРКОСУР, с Аргентином која води са 39,2%, у укупном износу од 2,33 млрд америчких долара, а за њом следи Бразил са 29,5% и око 1,76 милијарди америчких долара, што је повећање од 25,5% у односу на првих шест месеци 2023. Бразилске куповине укључују пиринач, сојино зрно, струју и производе за лаку индустрију у Сао Паулу. Удео Чилеа је 7,6% са 453,5 милиона долара, што представља пад од 13,2%, а углавном се испоручује говедина и пиринач.
Истовремено, парагвајска куповина у иностранству износила је око 8 милијарди долара, при чему је Кина главни добављач са 33,5%, или 2,59 милијарди долара, без обзира на то што две земље немају дипломатске односе. Као што је горе већ поменуто, Парагвај је једна од малобројних земаља која до данас одржава пуновредне односе с „побуњеничком провинцијом“ Тајваном, да употребимо међународни жаргон Пекинга.
Укупан обим парагвајског увоза за шест месеци порастао је за 10,1% у поређењу с истим периодом прошле године, док је куповина из Кине порасла за 9,7%. Кина Парагвају испоручује мобилне телефоне, преносне уређаје за обраду података, ауто-делове и гуме. Бразил је био други добављач са уделом од 23,7%, што је еквивалентно 1,83 милијарде долара и представља повећање од 9,7%. Главна роба која се отпрема у Парагвај из Бразила укључује ђубриво, сладно пиво, тракторе, аутобусе и тешке камионе. САД заузимају треће место са уделом од 7,3 одсто, што је повећање од 1,5 одсто у односу на претходних шест месеци и износи 567,3 милиона долара. САД испоручује дизел гориво, минерална ђубрива и возила.
На крају, треба напоменути да је Аргентина две године заредом имала најслабију жетву соје (због суше), па је била принуђена да купује (и кријумчари) махунарке из Парагваја како би задржала позицију водећег светског извозника сојиног уља и сојине сачме. Слично томе, Парагвај је одувек имао отворену економију (тржницу) која је омогућавала трговину (куповину увезене робе, електронике, рачунара, резервних делова, увозних алкохолних пића, парфема и скупе женске одеће) његовим активним потрошачима – партнерима из МЕРКОСУР, суоченим са забранама увоза у своје земље.
Извор: Merco Press