БУЕНОС АЈРЕС – Више десетина кутија са нацистичким материјалом, које су аргентинске власти конфисковале током Другог светског рата, откривене су у подруму Врховног суда Аргентине, саопштено је из тог суда.
У саопштењу се наводи да је 83 кутије нацистичког материјала немачка амбасада у Токију послала у Аргентину у јуну 1941. године, јапанским паробродом „Нан-а-Мару“, као и да је велика пошиљка привукла пажњу власти, које су се плашиле да би њен садржај могао утицати на неутралност Аргентине у рату, пренео је данас Ројтерс.
Упркос тадашњим тврдњама немачких дипломатских представника да се у кутијама налазе лични предмети, аргентинске царинске власти су приликом насумичне претраге пет кутија пронашли разгледнице, фотографије и пропагандни материјал нацистичког режима, као и хиљаде свезака које припадају нацистичкој партији.
Савезни судија је затим конфисковао материјале и предмет упутио Врховном суду.
Није било одмах јасно зашто је нацистички материјал послат у Аргентину или какве је мере, ако их је уопште било, Врховни суд предузео у то време.
Службеници суда су 84 година касније наишли на кутије док су припремали материјал за музеј Врховног суда.
„Отварањем једне од кутија, идентификовали смо материјал који је био намењен консолидацији и пропагирању идеологије Адолфа Хитлера у Аргентини током Другог светског рата“, саопштио је суд.
Суд је након тога пребацио кутије у просторију опремљену додатним мерама безбедности и позвао Музеј холокауста у Буенос Ајресу да учествује у њиховом очувању и инвентарисању.
Најављено је да ће их стручњаци такође испитати у потрази за било каквим траговима о још увек непознатим аспектима холокауста, као што су међународне мреже финансирања које су користили нацисти.
Аргентина је остала неутрална у Другом светском рату до 1944. године, када је прекинула односе са силама Осовине, а објавила је рат Немачкој и Јапану следеће године.
Од 1933. до 1954. године, према подацима Музеја холокауста, 40.000 Јевреја је ушло у Аргентину бежећи од нацистичког прогона у Европи, након чега је Аргентина постала дом највеће јеврејске популације у Латинској Америци.
Извор: Политика