Na slici: arheolog David Palomino, zadužen za iskopavanja u arheološkom kompleksu Aspero, govori pored drevnog artefakta pronađenog na nedavno otkrivenom groblju u kompleksu Aspero, koji pripada civilizaciji Karal, tokom prezentacije za štampu u Ministarstvu kulture u Limi 24. aprila 2025. Foto AFP
Peruanski istraživači otkrili su grob mlade žene, verovatno iz povlašćenog društvenog sloja, na arheološkom lokalitetu Aspero, pripadajućem civilizaciji Karal. Spomenik se nalazi u priobalnom departmanu Lime (centralni Peru), i prepoznat je kao najstariji u Americi, saopštile su vlasti u četvrtak.
„Tim arheologa otkrio je grobnicu žene između 20 i 35 godina u javnom zdanju Huaka de los Idolos na arheološkom lokalitetu Aspero, drevnom ribarskom gradu civilizacije Karal, koji se nalazi u provinciji Baranka, departman Lima“, navodi se u saopštenju Ministarstva kulture (Mincul).
Prema ministarstvu, otkriće je značajno zbog neobične očuvanosti kože, kose i noktiju, koji su retko sačuvani u ovoj pustinjskoj, priobalnoj oblasti Perua.
Arheolozi kažu da je telo bilo umotano u pamučne tkanine, prostirke od trske i panel ukrašen perjem ara, što je jedan od najstarijih primera veštine rada s perjem u Andima.
Ovaj obred, zajedno s pokrivačem za glavu od vlakana, „ukazuje na visok nivo razvoja specijalizovanih tehnika koje su postojale u Karalskoj civilizaciji“, koja se razvila između 3.000 i 1.800 pre nove ere.

Osim toga, pored ženinog tela pronađeni su prestižni predmeti poput korpi od trske, alata za tkanje, egzotičnih predmeta poput kljuna tukana optočenog perlama, amazonske školjke i tekstila, što ukazuje da je žena imala visok društveni status.
Ovo otkriće potkrepljuje dokaze o vodećoj ulozi žena u društvenoj strukturi Karala, navelo je ministarstvo. Takođe je saopšteno da je do otkrića došao tim na čelu s peruanskim arheologom Rut Šejdi, direktorkom Arheološke zone Karal.
Izvor: La Jornada