Перуански археолози открили гробницу најстарије представнице америчке цивилизације

На слици: археолог Давид Паломино, задужен за ископавања у археолошком комплексу Асперо, говори поред древног артефакта пронађеног на недавно откривеном гробљу у комплексу Асперо, који припада цивилизацији Карал, током презентације за штампу у Министарству културе у Лими 24. априла 2025. Фото АФП


Перуански истраживачи открили су гроб младе жене, вероватно из повлашћеног друштвеног слоја, на археолошком локалитету Асперо, припадајућем цивилизацији Карал. Споменик се налази у приобалном департману Лиме (централни Перу), и препознат је као најстарији у Америци, саопштиле су власти у четвртак.

„Тим археолога открио је гробницу жене између 20 и 35 година у јавном здању Хуака де лос Идолос на археолошком локалитету Асперо, древном рибарском граду цивилизације Карал, који се налази у провинцији Баранка, департман Лима“, наводи се у саопштењу Министарства културе (Mincul).

Према министарству, откриће је значајно због необичне очуваности коже, косе и ноктију, који су ретко сачувани у овој пустињској, приобалној области Перуа.

Археолози кажу да је тело било умотано у памучне тканине, простирке од трске и панел украшен перјем ара, што је један од најстаријих примера вештине рада с перјем у Андима.

Овај обред, заједно с покривачем за главу од влакана, „указује на висок ниво развоја специјализованих техника које су постојале у Каралској цивилизацији“, која се развила између 3.000 и 1.800 пре нове ере.

Археолог Давид Паломино, задужен за ископавања у археолошком комплексу Асперо, говори поред древног артефакта пронађеног на недавно откривеном гробљу у комплексу Асперо, који припада цивилизацији Карал, током презентације за штампу у Министарству културе у Лими 24. априла 2025. Фото АФП

Осим тога, поред жениног тела пронађени су престижни предмети попут корпи од трске, алата за ткање, егзотичних предмета попут кљуна тукана опточеног перлама, амазонске шкољке и текстила, што указује да је жена имала висок друштвени статус.

Ово откриће поткрепљује доказе о водећој улози жена у друштвеној структури Карала, навело је министарство. Такође је саопштено да је до открића дошао тим на челу с перуанским археологом Рут Шејди, директорком Археолошке зоне Карал.

Извор: La Jornada

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *