Паулина Домингез је дипломирала и магистрирала на међународним односима. Брани докторат из политичких наука на Факултету политичких и друштвених наука УНАМ.

Недавно увођење царина на мексичке производе од стране САД није само економска мера, већ и јасан одраз геополитичке борбе у региону. Изгледа да те мере нису тек чисто трговинска одлука, већ део стратегије политичког притиска са циљем да утиче на став Мексика о кључним питањима као што су безбедност и миграције. Неки аналитичари упозоравају да би настала неизвесност могла успорити привредни раст и улагања. Међутим, поред економских последица, на коцку је стављена самосталност Мексика у доношењу стратешких одлука.
Према речима председнице Клаудије Шејнбаум, ова једнострана мера занемарује заједничке напоре у областима безбедности и трговине. Њен чврст став, који укључује узвратне тарифне и нецаринске мере, показује да наша земља није вољна да прихвати притисак без отпора. Амерички секретар за трговину Хауард Лутник је, напротив, похвалио разборитост мексичке владе и сугерисао да би сарадња могла да се претвори у приоритетни третман. Стога је јасно да игра на притисак и награду остаје кључно средство у двостраним односима.
Ово нам говори да је увођење тих тарифа део ширег контекста реконфигурације глобалне моћи. САД, суочене са унутрашњим и спољним изазовима, настоје да обнове свој утицај у Латинској Америци, а посебно у Мексику, који као регионална сила заузима кључну стратешку позицију. Званична привреда није једини фактор који је у игри; спор обухвата и борбу против трговине дрогом, безбедност граница и политички утицај на континенту. Потез Вашингтона треба схватити у контексту његовог надметања са другим глобалним силама као што су Русија и Кина, где би Мексико могао играти одлучујућу улогу ако ојача своју аутономију и уразноличи своје савезе.
Штавише, наметање царина могло би нарушити Споразум Мексико-САД-Канада (T-MEC) и принципе Светске трговинске организације (СТО). Мексичка влада има снажне аргументе за оспоравање ових мера у међународним телима, премда ће њен успех зависити не само од правних механизама, већ и од дипломатског притиска и преговарачке моћи владе. Поред непосредних економских последица, тарифе представљају и геополитички изазов за Мексико.