Mulino Trampu: Svaki kvadratni metar Panamskog kanala deo je Paname!

 Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp zapretio je da će Amerika ponovo preuzeti kontrolu nad Panamskim kanalom zbog previsokih taksi, a predsednik Paname odbacuje tu mogućnost i navodi da je kanal deo njihove teritorije.


Tramp tvrdi da su takse za prolaz brodova kroz kanal, koji su izgradili Amerikanci, previsoke.

„Takse koje naplaćuje Panama su smešne. Ova potpuna ‘pljačka’ naše zemlje mora odmah prestati,“ rekao je Tramp.

Panamske vlasti nameravaju da od 1. januara 2025. godine povećaju naknade za prolaz i uvedu neke nove takse. Predsednik Paname Hose Raul Mulino rekao je da tranzitne naknade za kanal nisu prevelike.

Osim toga, Tramp je upozorio da neće dozvoliti da kanal padne u „pogrešne ruke“ aludirajući na sve veći uticaj Kine u ovom regionu. Kineska kompanija sa sedištem u Hong Kongu kontroliše dve od pet luka u blizini kanala, po jednu sa svake strane.

Međutim, Mulino tvrdi da Panama ima punu kontrolu nad kanalom.

„Svaki kvadratni metar Panamskog kanala i njegovih susednih zona deo je Paname, i to će i dalje biti“, rekao je on.

Brodovi koji koriste kanal moraju platiti naknade koje je odredila uprava kanala. Promenljive stope su porasle poslednjih godina usled suša koje su pogoršane globalnim zagrevanjem, koje isušuju osnovne rezervoare i smanjuju kapacitet kanala.

Kao rezultat jake suše krajem 2023. godine, samo 22 broda su prelazila kanal svakog dana umesto uobičajenih 36, što je primoralo brodove da čekaju u redu nedeljama ili da plate čak 4 miliona dolara da prođu preko reda. Tranziti kroz kanal su pali za skoro trećinu u ovoj godini.

Tri četvrtine tereta kroz kanal obavljaju američki brodovi, dok je Kina na drugom mestu po prometu kroz kanal.

SAD su počele gradnju kanala 1904. nakon što su pomogle Panami da dobije nezavisnost od Kolumbije. Kanal je otvoren za prolazak brodova 1914. godine, a Amerika je upravljala njime tokom 20. veka. Panamski kanal je glavni plovni put koji povezuje Atlantski i Pacifički okean, omogućavajući morskim putnicima da izbegnu dodatnih 7.000 nautičkih milja (13.000 km) oko vrha Južne Amerike.

Kanal dužine 82 kilometra i preseca Panamu zemlju koja zauzima pojas zemlje između Centralne Amerike i Južne Amerike.

U ovoj godini do 30. septembra, kroz kanal je prošlo skoro 10.000 brodova koji su prevozili 423 miliona tona, uključujući hranu, minerale i fabričke proizvode. Više od 40 odsto robe široke potrošnje kojom se prošle godine trgovalo između severoistočne Azije i istočne obale SAD prevezeno je kroz kanal.

Izvor: NSPM

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *