Новоизабрани амерички председник најавио је планове за увођење 100% царине за земље БРИКС-а које пожеле да се одрекну долара. Како то може утицати на светску економију, издање „Два Југа“ питало је познатог српског економисту Мирослава Јовановића (https://miroslavjovanovic.com/)
Трамп води првенствено бригу о својој држави, а таква национална политика није злочин ни у једној држави. Америчке царине од 100% су одраз политике која покушава да смањи огроман дефицит у трговини. Такве царине су јасан израз деглобализације. Смањиће се увоз у САД и повећаће се домаћа производња и запосленост у кратком року. На дужи рок, домаћи потрошачи ће плаћати за исту врсту робе више него што би плаћали да се то увезе из, рецимо, Кине или Латинске Америке.
Истовремено, високе царине у САД подстичу иностране партнере да прескоче преко таквих царина на тај начин што ће уложити средства и лоцирати своју производњу у САД. Американци пружају огромне субвенције у оквиру своја три програма да привуку и домаће и иностране улагаче да отворе „зелене фабрике“ у САД. Такве укупне субвенције од преко $1000 милијарди не може нико други да понуди. Евопи су везане руке због правила еврозоне која не дозвољавају прекомерно штампање евра. Због таквих субвенција у САД, због Западних санкција према Русији које онемогућавају трговину и због високе цене горива, нове и профитабилне индустрије се селе из Европе. Та сеоба је према САД и према Кини. Европа се деиндустријализује и губи свој положај у глобалној економији.
85% становништва на свету не учествује у Западним санкцијама према Русији. Наставак таквог самоповређивања Европе се доводи у питање. Све су снажнији гласови који питају у Европи: Какав је утицај санкција? Не мењају ништа на терену, а нама доносе штету! Цена енергије се повећава и за предузећа и за домаћинства која треба да се греју, радници траже веће плате, а фирме се затварају, јер њихови производи више нису конкурентни. VW у својој историји од 87 година први пут затвара фабрике, и то три, у Немачкој. Према подацима OECD -а, Руска економија и поред санкција расте 3,7%, док је исти раст у Немачкој 0,1%. Обнова економских веза са Русијом пружа реалне могућности за излазак из овакве ситуације за Европу.
Повезивање земаља Трећег света са БРИКС-ом је позитиван потез. БРИКС је мирољубиви пројекат у којем се учесници међусобно потпуно уважавају. Нема главног играча који командује свима. Све се заснива на договору. Ту се ствара могућност за најширу трговину и улагање без претње санкцијама. Када Запад дође у „трећи свет“, тада су за сарадњу увек наметнути претходни услови: демократски избори, очување природе, права хомосексуалаца, приватизација и слично, без обзира на друштвене, верске и економске специфичности земље. Када, рецимо дође у такве земље Кина, тада земља партнер добија пругу, болницу, брану или фабрику без услова. БРИКС је нова и огромна могућност (производња, трговина, енергија, улагање) за све земље које деле такав поглед на свет.