Марсело Кениг: Милеј се само додворава Трампу

Ситуацију са могућим иступањем Аргентине, након САД, из Светске здравствене организације и Париског споразума, за „Два Југа“ коментарише Марсело Кениг, бивши посланик у аргентинском парламенту, професор Националног универзитета у Буенос Ајресу и директор Факултета друштвених наука на Националном универзитету Мајке трга Мајо.


Marselo Kenig

Председник Хавијер Милеј безусловно подржава Сједињене Државе у међународној арени. С његовог становишта периферног фашизма, Трампов повратак на место председника САД му је придао снагу. Милеј, као и Трамп, негује антиглобалистички дискурс и не верује у функционалност и делотворност међународних организација. Мада, веома пази да не критикује мултилатералне кредитне организације и финансијске власти, од којих очајнички зависи одржање његовог економског програма. Његов говор је жестоко усмерен на све оне организације које предлажу неки облик социјалних права или једноставно икаквог ограничавања необузданог и грабежљивог деловања транснационалних економских група.

Због тога Милеј и његов тим разматрају излазак Аргентине из Светске здравствене организације (СЗО) и Париског споразума, усмереног ка ограничавању глобалног загревања, које је он увек порицао по угледу на републиканског председника. Иако често прекардаши говорећи да су „климатске промене и глобално загревање измишљотина левичара“. С невиђеним макартизмом.

Херберт Блок („Херблок“) је сковао израз макартизам у овој карикатури за Вашингтон пост (издање 29. марта 1950)

Повлачењем државе из ових међународних споразума, аргентински председник повлачи двоструки потез. С једне стране, он учвршћује лојалност сопствених трупа, сачињених од многих следбеника који су иступали као антиваксери и износили теорије завере током строгог карантина који је био на снази у периоду председништва Алберта Фернандеза. Зато Милеј даје изјаве у духу његове намере да „истражи зверства која су учињена током карантина“ по препорукама СЗО. Вреди подсетити да су неки аргентински либертаријанци не само учествовали у антиваксерским маршевима, него су и одбијали да приме руску вакцину Спутњик, позивајући се на чудну и неодрживу теорију да је то био начин убацивања руског микрочипа за контролу над становништвом.

Но, Милеј то ради не само да би угодио својима, већ и да би се додворио и пошао стопама Трампа, који је у свом првом пакету громогласних мера најавио излазак САД из СЗО. Милеју је потребно да се Трамп у његово име заложи код ММФ-а за одобравање новог зајма и прилив долара у земљу, јер ће се у супротном његова кула од карата борбе против инфлације срушити од првог поветарца.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *