Латиноамерички ватромет жеља

Нова година је пуна ритуала и обичаја који у суми представљају опраштање од рђавог и старог и прослављање, као и призивање доброг и новог. Латиноамерички обичаји су изузетно разноврсни сходно величини континента и бројности етноса. Пропутујмо заједно латиноамеричким тлом и упознајмо најзанимљивије обичаје његових народа брзином спремања једне новогодишње јелке.


Најчешћи обичај у Латинској Америци подразумева спаљивање лутке назване „Стара година“ чиме се све лоше што се догодило током претходне године ритуално елиминише и заборавља. Лутка се прави од сламе, запаљивих материјала или је сашивена од тканине старе одеће. Спаљивање се обавља у ноћи 31. децембра у неколико земаља као што су Мексико, Еквадор, Колумбија, Венецуела, Перу, Никарагва и Аргентина.

У Перуу и Боливији не смете пропустити Екеко – фигуру величине неколико центиметара која приказује човека обученог на типичан андски начин. Иако обожавање овог лика није ограничено само на Нову годину, људи то доживљавају као савршену прилику да представе ово божанство Ајмара. Екеко представља обиље и по веровању долази са пуно пакета напуњених храном и осталим потрепштинама. Ако се о њему добро брине, то ће донети обиље и радост, али ако се занемари или баци, Екеко може све преокренути и донети власнику несрећу.

У овој последњој земљи, посебно у Буенос Ајресу, радници такође често бацају папире са прозора канцеларија последњег радног дана у години како би се решили свега старог и оставили годину иза себе. Овај обичај има своју дугу традицију још од Римског царства, када су се кроз прозоре бацале бројне старе ствари из кућа, а што би бројним људима следећег јутра, онемогућило несметан пролазак коловозом или тротоаром. У Уругвају је изливање канте хладне воде кроз прозор на улицу познато као „балдазо“; слично томе, на Куби је обичај познат као „кубазо“ и служи у сврху терања злих духова старе године. У Порторику се лонци и таве пуне водом и сипају на кућни праг када сат удари поноћ.

Боја одеће је такође класика у новогодишњим обичајима. У Бразилу носе бело као симбол чистоће и божанске силе која одбија све лоше енергије. Поред тога, док лети славе долазак Нове године, Бразилци на обали имају традицију одласка на плажу и постављања свећа у песак и цвећа у море у част Јемаје, морске богиње.

Још један прилично забаван обичај је дочек Нове године у гаћама различитих боја. У неким земљама се црвена боја користи за привлачење љубави, док се у другим жута користи за врло просперитетну годину.

У земљама попут Венецуеле уобичајено је „облачити премијеру“, односно, приказивати у јавности најновије купљене одевне предмете. Идеја је да Нову годину не можете дочекати у старој одећи, јер ће вас због тога пратити лоша срећа.

Такође, лећа се једе као последња вечера у години у Перуу, Колумбији, Венецуели и Чилеу. Народи у тим државама верују да тиме себи гарантују посао и новчане приходе током целе наредне године. Постоје и људи који покушавају да ставе сочиво на места на којима новац обично лежи, попут џепова одеће или новчаника. Такође, зрна се могу постављати у углове куће како би целом дому донели срећу.

Да би се оснажила енергија богатства и благостања, у неким крајевима Латинске Америке се верује да треба за крај године купити ципеле.

Још једна од најзанимљивијих традиција је поворка са коферима на улицама Колумбије, Еквадора или Венецуеле са циљем да се придобије више лепих путовања. Сваког 31. децембра пре поноћи морате узети кофер и с њим заобићи блок у коме живите.

У Ел Салвадору разбијају јаје у чашу и остављају га преко ноћи ван куће. Фигура која буде формирана у чаши следећег јутра, по веровању, доноси срећу у новој години.

У Мексику и Чилеу се врши ритуално метлање и чишћење куће, чиме се растерује туга и лоша енергија.

У Перуу испод столице стављају три кромпира: један огуљен, један напола огуљен и један неогуљен. Затим, особа насумице слепо узима кромпир, ако дохвати неољуштен кромпир, то ће бити посебно берићетна година, ако дохвати напола огуљен, то ће бити нормална година, а сасвим огуљени кромпир најављује годину са економским потешкоћама.

У већини земаља Латинске Америке уобичајено је јести 12 бобица грожђа када сат удари поноћ. Од Мексика до Боливије, традиција каже да са сваким гроздом треба размишљати о жељи коју желимо да испунимо следеће године.

Да ли већ сад размишљате о својих дванаест бобица или вам је привлачније „облачење премијере“ и шетња с кофером?… Каква год да је Ваша одлука, редакција Два Југа Вам жели срећну Нову годину и остале новогодишње празнике.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *