Представник Аргентинске јеврејске апелације довео је у питање решење Врховног суда да остави на снази одлуку Касационог суда, којом се предаје суду случај Кристине Киршнер као оптужене.
Лидер Аргентинске јеврејске апелације Хорхе Елбаум назвао је „новом операцијом за криминализацију политике“ одлуку Врховног суда да остави на снази касациону одлуку која предаје суду поступак о Меморандуму о узајамном разумевању с Ираном, за који је оптужена Кристина Киршнер.
У интервјуу за телевизијски канал 750, Елбаум је изјавио: „Изражавамо нашу дубоку узнемиреност овом новом операцијом криминализације политике, усмерене на откривање оних лидера народних сектора који намеравају да се супротставе овом моделу“.
Према Елбауму, Врховни суд „то чини безобзирно, занемарујући чињеницу да је по Нисмановој жалби већ 10 судија донело решење о одсуству бића кривичног дела код Кристине Фернандез де Киршнер и било кога од оптужених“.
Један од оптужених, наставио је, „озбиљно је болестан, као Хектор Тимерман“, бивши министар спољних послова, који је умро у децембру 2018. „Није му дозвољено да се лечи од рака јетре од кога је патио“ – казао је он. Из тог разлога, рекао је, „ми ћемо учествовати у поступку као amicus curiae, како бисмо доказали да је ово део политичког прогона“.
Што се тиче меморандума, рекао је: „Он је био одобрен од стране оба дома Конгреса. Да је то злочин, они који су га одобрили морали би сносити одговорност. Тврдимо да свака политичка одлука подлеже судској расправи и зато морамо све предати суду на разматрање“.
Он је, штавише, подсетио да је „циљ био да се случај одблокира како би се довео до суда и судило Иранцима умешаним“ у бомбашки напад на AMIA 1994.године. „Сада суђење не може да се одржи јер нису могли да добију сведочења током судског процеса. То је главна потешкоћа са којом се суд суочио“ – рекао је он.
„У то време пројекат је покушао да реши ситуацију позивањем званичника амбасаде у Ирану да сведоче, што можда није прихваћено. Од тог тренутка суђење је требало да се настави“ – објаснио је он.
И осудио је, осувши оштром критиком DAIA: „Они што су се успротивили меморандуму не желе да суђење напредује, јер постоје и други скривени интереси који покушавају заташкати случај и желе да се истина никада не сазна“.
„Иран није прихватио меморандум, јер није био тако згодан за њих као што су покушали да га представе. Одлучили су да не гласају за његово усвајање у парламенту. Суочили смо са међународним скандалом и, према новој одлуци три суда, прећи ћемо на усмени претрес и учествоваћемо у том процесу као и у претходним случајевима“ – закључио је он.
Извор: Página|12