Prema argentinskom novinskom izdanju Pagina 12 od 26. avgusta, šef peronističke frakcije „Savez za domovinu“, senator Hose Majans, kritikovao je postupke predsednika Havijera Mileja te izjavio da je opozicija već nakupila dve trećine glasova, dovoljnih ne samo za nadjačavanje predsednikovog „veta” u okviru „penzionog pitanja“, već i, štaviše, za smenjivanje šefa države.
„Strogo je zabranjeno privatizovati objekte nuklearne energije, ali oni već i na to ciljaju. Milej je neuračunljiv, on vređa ljude. Ne isključujem ništa, pa ni opoziv“ – izjavio je Majans.
Hoće li se ekscentrični predsednik Argentine suočiti sa skorim opozivom, izdanje Dva Juga je upitalo Horhea Elbauma – ekonomistu, sociologa, novinara lista Pagina 12, bivšeg ambasadora Argentine pri Međunarodnoj alijansi za sećanje na holokaust
Reči senatora Majana odgovaraju perspektivi koju razvija opozicija, očigledno u vezi s opozivom sadašnjeg predsednika Havijera Mileja.
Predsednik ima jedva 10% zakonodavaca u donjem domu i ne više od 7% senatora u gornjem domu, tako da je beskrajno slab pred mogućim opozivom, to jest, impičmentom kroz proces opozivanja koji, prema argentinskom ustavu, mora biti pokrenut u Zastupničkom domu.
U ovom trenutku predstavljena su dva projekta opoziva, koje komisija proučava, ali zasad nije odredila datum za otvorenu raspravu i obradu zaključaka. Najbolje informisani izvori u argentinskoj politici smatraju da bi to moglo da se desi u srednjoročnoj perspektivi, naročito kad ekonomski projekat sadašnjeg predsednika pukne u okviru špekulativnog finansijskog balona koji je napravio.
Realna privreda Argentine je i dalje u jarko izraženoj recesiji – glad, nesigurnost zaposlenosti i otpuštanja se i dalje podstiču, a jedino što vlada pokazuje u smislu pretpostavljenog uspeha jeste to da je smanjila inflaciju, što je nesumnjivo lažno, jer je sada, u poslednjem mesecu, inflacija iznosila 4%, a ista inflacija je u Argentini bila pre godinu dana, s obzirom da je sama vlada izazvala ozbiljan proces devalvacije valute i docniju inflaciju od skoro 250% u poslednjih osam meseci, situacija je ozbiljna na ekonomskom nivou i u realnoj privredi, pa čak i u finansijskim krugovima spekuliše se da to ne može dugo trajati.
Kada se to desi, kada taj trgovinski balon, kako mi kažemo, kupoprodaje dolara pukne i stigne za naplatu skoro 18.000 miliona dolara, koji moraju biti isplaćeni sledeće godine, model Milejevog zakona neće dugo trajati.
Model Milejevog zakona će pući, i to će biti trenutak kada će poslanici verovatno sprovesti ovaj proces opoziva i naknadnog udaljavanja sa dužnosti.