Хорхе Елбаум: Милеју прети опозив

Према аргентинском новинском издању Pagina 12 од 26. августа, шеф перонистичке фракције „Савез за домовину“, сенатор Хосе Мајанс, критиковао је поступке председника Хавијера Милеја те изјавио да је опозиција већ накупила две трећине гласова, довољних не само за надјачавање председниковог „вета” у оквиру „пензионог питања“, већ и, штавише, за смењивање шефа државе.

„Строго је забрањено приватизовати објекте нуклеарне енергије, али они већ и на то циљају. Милеј је неурачунљив, он вређа људе. Не искључујем ништа, па ни опозив“ – изјавио је Мајанс.

Хоће ли се ексцентрични председник Аргентине суочити са скорим опозивом, издање Два Југа је упитало Хорхеа Елбаума – економисту, социолога, новинара листа Pagina 12, бившег амбасадора Аргентине при Међународној алијанси за сећање на холокауст


Хорхе Елбаум

Речи сенатора Мајана одговарају перспективи коју развија опозиција, очигледно у вези с опозивом садашњег председника Хавијера Милеја.

Председник има једва 10% законодаваца у доњем дому и не више од 7% сенатора у горњем дому, тако да је бескрајно слаб пред могућим опозивом, то јест, импичментом кроз процес опозивања који, према аргентинском уставу, мора бити покренут у Заступничком дому.

У овом тренутку представљена су два пројекта опозива, које комисија проучава, али засад није одредила датум за отворену расправу и обраду закључака. Најбоље информисани извори у аргентинској политици сматрају да би то могло да се деси у средњорочној перспективи, нарочито кад економски пројекат садашњег председника пукне у оквиру шпекулативног финансијског балона који је направио.

Реална привреда Аргентине је и даље у јарко израженој рецесији – глад, несигурност запослености и отпуштања се и даље подстичу, а једино што влада показује у смислу претпостављеног успеха јесте то да је смањила инфлацију, што је несумњиво лажно, јер је сада, у последњем месецу, инфлација износила 4%, а иста инфлација је у Аргентини била пре годину дана, с обзиром да је сама влада изазвала озбиљан процес девалвације валуте и доцнију инфлацију од скоро 250% у последњих осам месеци, ситуација је озбиљна на економском нивоу и у реалној привреди, па чак и у финансијским круговима спекулише се да то не може дуго трајати.

Када се то деси, када тај трговински балон, како ми кажемо, купопродаје долара пукне и стигне за наплату скоро 18.000 милиона долара, који морају бити исплаћени следеће године, модел Милејевог закона неће дуго трајати.

Модел Милејевог закона ће пући, и то ће бити тренутак када ће посланици вероватно спровести овај процес опозива и накнадног удаљавања са дужности.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *