Власти Еквадора затражиле су помоћ од Дечјег фонда Уједињених нација (УНИЦЕФ) у борби против регрутовања малолетника од стране криминалних група усред кризе националне безбедности, наводи се у извештајима у Киту у петак.
Потпредседница Марија Хосе Пинто нагласила је потребу за свеобухватним мерама за решавање проблема принудног или индукованог врбовања, изазваног чиниоцима као што су крајње сиромаштво, недостатак образовања и ограничене могућности запошљавања. „Потпредседник је предложио да се консултује УНИЦЕФ око техничких процеса и координације установа како би се решио овај озбиљан проблем“, наводи се у саопштењу канцеларије Пинтове. „Присилно или наметнуто врбовање деце и шипараца је сложен проблем који захтева свеобухватне и хитне мере безбедносних и социјалних агенција“, додала је она.
Према УНИЦЕФ-у, 80% намерних убистава деце дешава се у приморским провинцијама као што су Гуајас, Манаби, Есмералдас и Лос Риос. Хапшења шипараца повезаних с организованим криминалом порасла су за 20% између 2021. и 2023. године, при чему су 90% ухапшених малолетника били дечаци.
Председник Данијел Нобоа је 5. јуна прогласио спречавање врбовања деце националним приоритетом и основао комитет за разраду и спровођење политике по том питању.
Истраживање које је 2024. спровело 25 невладиних организација открило је да 36% од 3,3 милиона деце Еквадора живи у сиромаштву, са вишим стопама у сеоским подручјима (43%) и међу децом урођеника (61%).Између 600.000 и 900.000 деце млађе од 5 година нема приступ здравственим услугама, програмима развоја детета и предшколском образовању.
Хронична потхрањеност погађа 20% деце млађе од 2 године, с озбиљним дугорочним последицама по развој мозга и продуктивност, примећује Хуан Енрике Кињонез из УНИЦЕФ-а. Чимборазо има највећу стопу неухрањености (34,1%), затим Санта Јелена (30%) и друга подручја. Дечији рад је порастао за 37% између 2022. и 2024. године, попевши се са 270.000 на 370.000 малолетних радника, што је погоршано сиромаштвом и системским изазовима у правосуђу и социјалним услугама.
Извор: MercoPress