Srpske kolonije u ove tri zemlje nisu velike, ali u njima ima veoma uspešnih ljudi.
Venecuela
U Venecueli gotovo da preovlađuju iseljenici srpskog porekla, mada ima i Hrvata i Slovenaca (Mišović, 1993). Rade razne poslove, najčešće u industriji. Ima Srba i sitnih preduzetnika, zanatlija, trgovaca i ugostitelja, ali ima, međutim, i profesora, lekara, arhitekata, slikara i drugih. Veoma poznat iseljenik je arhitekta i slikar Slobodan Lale Janjić, Beograđanin, koautor TV tornja na Avali i palate „Politika“. U Karakasu se nalazi druga Srpska pravoslavna crkva na tlu Južne Amerike. Taj hram Svetog ĐorĐa sagradili su braća Radiša i Boro Ivanić, emigranti iz Ogara u Sremu. Raisa Ivanić, supruga Radišina, danas je ključar crkve, a i predsednik Kola srpskih sestara u Venecueli. U ovoj zemlji među našim ljudima koji su imali dobre veze sa Srbijom, nalaze se i Željko Jakovljević, Stevan Kasić i Bimo Mandić.
Meksiko
Srpsku koloniju u Meksiku čini pedesetak porodica, koje su tu došle po raznim osnovama, a najviše njih po potrebi službe. Tako se u Meksiko Sitiju obreo i glumac Branimir Zogović, koji je bio profesor na Meksičkom univerzitetu, a potom broker i trgovac lekovima, vlasnik časopisa „Euromaske“. U Meksiku su svoje utočište našli i Nikola Nik Petrović, predsednik Sabora srpskog ujedinjenja, kao i Bora Milutinović, trener fudbalske reprezentacije. U Meksiku se, kao uspešni Srbi, pominju i braća Pavlović, poreklom iz Boke Kotorske. Jedan iz porodice Pavlović bio je i guverner provincije. Danas ima oko 30 domaćinstava Pavlović (Mišović, 1993). Isto tako, pominju se porodice Gabelić (iz Boke Kotorske), Bulajić iz Nikšića i Petrović iz Užica.
Paragvaj
Prema konzularnim podacima SFRJ, jugoslovenska kolonija u Paragvaju imala je oko hiljadu članova, iako je bila stara više od sto godina. Među njima je bilo do dve stotine srpskih iseljenika, čiji su preci još 1889. godine bili članovi Slavjanskog društva uzajamne pomoći, a koji su avgusta 1988. osnovali udruženje Jugoslovena u Paragvaju. Potpredsednik ove asocijacije je bio Blas Sapini, Srbin iz Bosne. U Paragvaju su postojala još četiri jugoslovenska kluba, ali su oni vremenom pasivizirali svoj rad.
Ostale zemlje Južne Amerike su naseljavane u isto vreme kad i Argentina, Čile, Urugvaj i Brazil, samo u manjem broju. Na primer, u Kolumbiji se pominje ing. Dejan Radulović (rodom iz Subotice), profesor na Univerzitetu u Bogoti, a u Panami Alfred Petrović (Hercegovac).
Izvod iz knjige Svi Srbi sveta Vladimira Grečića i Marka Lopušine, Beograd, 1994.