Дијего Мигел Хасан Аматуре: Медији чине да људи имају погрешну представу о стварности у којој земља живи

Колумбијски председник Густаво Петро прогласио је ванредно стање у земљи због сукоба између побуњеничке Националне ослободилачке армије (ELN) и Револуционарних оружаних снага Колумбије (FARC).


„У земљи се проглашава ванредно стање и ванредно стање у економској сфери. Рачунам на подршку правосуђа“, написао је Петро на друштвеној мрежи X.

Како људи доживљавају проглашење ванредног економског стања због сукоба између герилаца?

„Два југа“ су о томе питала Дијега Мигела Хасана Аматуреа, пољопривредног стручњака из Колумбије са дипломом из сточарске технологије.

Одговарајући на прво питање како становништво доживљава проглашавање ванредног стања у земљи, можемо рећи следеће. Постоји закон, управо Закон 137 из 1994. године, чији члан 34 каже да је ванредно стање или стање унутрашњих нереда мера усмерено на стабилизацију безбедности државе за време нарушавања друштвеног поретка. Ово, дакле, даје влади право да издваја средства, новац за осигурање безбедности, било да су то оружане снаге, полиција, морнарица, војска, ваздухопловство, да повећа буџет за борбу против елемената који изазивају економску кризу. Чему ово служи?

Тренутно се у земљи створила ситуација у којој је проглашено ванредно стање. Постоји регион који је на северу, североистоку земље, који се зове регион Кататумбо, у коме је историјски било много сукоба, а то је зато што је у прошлости, током деценије 40-их и 50-их, Колумбија имала веома велику унутрашњу борбу, названу „Рат цвећа“, који је представљао двостраначки сукоб, јер су у то време постојале само две политичке партије – Либерална и Конзервативна партија, али су се ове две странке увек бориле за власт и дошле дотле да су изазвале прилично велике унутрашње сукобе, па чак и грађански рат. Тако је регион током читавог тог периода јако пострадао од масовних убистава и присилног расељавања становништва које је припадало некој од ове две политичке партије. Нажалост, 70-их и 80-их година почело је прво присилно исељавање становништва из тих крајева, а и прилично озбиљна масовна убиства су се догодила у региону Кататумбо. Поврх свега, Кататумбо је доста важан регион у земљи, јер је биолошки прилично разноврсно подручје, богато природним ресурсима и, поред тога, граничеће се с Венецуелом.

Нажалост, историјски је оно било у великој мери занемарено од стране државе, и баш из тих разлога, да тако кажемо, оптимално легло за герилске групе које су расле и јачале у овом региону земље. Након што су те групе образоване, оне су чак имале постаје у региону, где је било веома тешко ући или изаћи, а један од начина на који су се неке претходне владе бориле против герилаца био је финансирање повојничених група, које се углавном догодило деведесетих година. Пошто друштвене снаге нису биле у стању да се боре против гериле, финансиране су паравојне групе да нам помогну, заједно с оружаним снагама, да се боримо против тих герилаца, али, нажалост, било је извршено много масовних убистава и проблем с овим паравојним групама је што немају никакву контролу нити ма каква ограничења у погледу људских и политичких права, па доносе произвољне одлуке и врше масовна убиства, расељавања или злочине без трунке гриже савести. Најзад, земљом, нажалост,традиционално управљају прилично корумпиране политичке и економске хегемоније, које, осим тога, финансирају најважније медије или најважнију штампу у Колумбији.

Политичари и економске групе које се претварају да демонстрирају владине напоре доводе до тога да се на њих гледа као на чиниоце за одвраћање пажње зарад освајања власти, што је велика лаж. Од када је ова власт преузела председавање 2022. године, штампа је, нажалост, прилично лажљива, искривљује информације, доста је манипулативна, клеветничка, и обухвата више становништва него алтернативни медији, па је штета што се медији којима се служи не могу бити од користи. Људи имају погрешну представу о стварности у којој земља живи, па ово ванредно стање виде као владину стратегију за финансирање власти, што је апсолутно погрешно. Врло често можете видети како се успешно побијају дезинформације и клевете ове штампе, али они не мирују, увек измишљају нешто ново или нешто другачије.

Рынок сторонней логистики (3PL) Колумбии необходимые инвестиции в инфраструктуру в процентах от ВВП, Колумбия, 2016–2040 гг.

Image Source

Како Ви лично и грађани земље уопште гледате на појаву прогноза по којима ће Колумбија постати трећа најбрже растућа економија у Латинској Америци?

Према децембарском билансу, привредни раст земље износио је 2 одсто, што је ставља на 61. место међу 133 привреде укључене у Глобални индекс иновација. То колумбијску привреду ставља изнад неких европских земаља, попут Шпаније, Француске, Италије, а чак је и у Америци ставља изнад земаља попут Аргентине, па чак и Сједињених Држава. Главне економске ставке којима земља тренутно располаже углавном су нафта, која је највећи извор девиза, затим вађење рудног блага, укључујући и угаљ, које је такође прилично високо, бакра, те пољопривредна производња, нарочито кафе. Колумбија је водећи светски извозник благе кафе и трећа је међу светским извозницима кафе. Линијско улагање је традиционално за земљу, што је чини водећом у туризму у Америци. Срећом, мировни споразуми и други елементи довели су до повећања поверења међу инвеститорима у области привреде повезане с туризмом, као и поимања туриста који посећују земљу из целог света, што је резултирало веома значајним повећањем девизног прилива и прихода добијених захваљујући туризму.

У закључку, позиционирање Колумбије као треће по величини растуће економије у Америци после Чилеа веома је важно, зато што поново јача поверење међународних инвеститора који желе да покажу Колумбију као привлачну за различите гране – економску, индустријску и туристичку. Становништво је, наравно, веома задовољно, то се види. Новинске куће или национална штампа, чак и она коју сам раније поменуо, која припада економским и политичким трговачким центрима земље што воде клеветнички рат против власти, признали су тај успех колумбијске привреде на крају прошле године у области туризма, показали су и ефективно демонстрирали реалне цифре раста и задовољства већих градова који су туристичка одредишта у земљи, у смислу укупног броја попуњених хотела, потпуног задовољства становника тих региона са побољшања квалитета њиховог живота захваљујући туризму и једнаким односом не само према страним, већ и домаћим туристима, код којих су се ова туристичка одредишта показала као прилично популарна, зар не? Дакле, можемо рећи да је туристички сектор заиста био успешан, што је у великој мери утицало на привреду земље. Тако да ово помаже Колумбији да се позиционира као једна од растућих економија у Америци у погледу туризма.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *