Tokom posete argentinskog predsednika Havijera Mileja, glava Čilea Gabrijel Borić glatko je odbio da se sastane sa susedom. Takođe, još pre puta u Meksiko, Manuel Obrador je izjavio da se neće sretati sa Milejem, ali je Argentinac svejedno rešio da otputuje? O bojkotu predsednika Argentine govore stručnjaci portala „Dva Juga“.
Rafael Mačado, geopolitički analitičar Fonda strateške kulture (Brazil):
– Što se tiče Milejevih poseta Meksiku i Čileu, povodom kojih se već znalo da neće biti primljen od predsednika tih država, stvarnost je takva da je Milejevo ponašanje od ulaska u Kasa Rosadu izazvalo mnogo nelagodnosti i bojazni među mnogim latinoameričkim liderima. Ovo nije tek ideološko pitanje, budući da su i Borić i Obrador već pokazali da su otvoreni za dijalog sa liderima različitih ideoloških usmerenja. Problem je što Milejeve izjave i postupci ukazuju na destabilizaciju kontinenta, sa preteranim provokacijama i besmislenim optužbama. Dovoljno je da shvatimo njegov odnos prema izborima u Venecueli. Neki lideri, dabome, deluju obazrivo, ali Milej je istrčao da pre objavljivanja rezultata izbora u Venecueli odmah optuži venecuelanske vlasti za prevaru, bez ikakvih dokaza. Osim toga, Milej u ove zemlje putuje kao privatno lice i sreće se sa opozicionim delatnicima.
Atilio Boron, publicista (Argentina):
– Milej je u više navrata vređao i Gabrijela Borića, i Andresa Manuela Lopeza Obradora. Sa druge strane, njegova putovanja u Čile i Meksiko nose privatni karakter i nisu odgovor na zvanični poziv vlada domaćina. Štaviše, on te zemlje posećuje kako bi se sastao sa krajnje desničarskim snagama, koje su protivnici obe vlade. Zbog toga za predsednike Čilea i Meksika primanje Mileja nema smisla.
Kristina Kamanjo, rektor Nacionalnog univerziteta Argentine:
– Milej je ove i druge predsednike, poput Lule, Madura i tako dalje, stalno vređao. Ima jako loše manire i veoma je agresivan. Napada svakoga ko misli drugačije od njega na vrlo uvredljiv način. Pošto se sastaje sa krajnje desničarskim grupama, sviđa se libertarijancima. Milej je otišao u Brazil i nije se sreo s Lulom. Tamo je Leni Tereza „ekonomska vlast“, koja je u ovom trenutku istinska snaga.
Kris Gonzales, književnica, politikolog, diplomata (Venecuela):
– Nije da je predsednik Čilea Borić baš odbio da se sretnu… Stvar je u tome da postoji državni protokol prema kome je za susret sa drugim sličnim delatnikom, sa svojim kolegom, potrebno dobiti zvaničan poziv kao takav. U ovom slučaju, Mileja je pozvala kompanija Andes Gas, čini mi se, na forum o privredi, gasu i energetici. On je pozvan u Čile zbog konkretnog pitanja koje se tiče privatnih kompanija, a ne od strane države. Morao bi da postoji poziv od predsednika – predsedniku, od kancelarije – kancelariji, u kome se kaže: gledajte, pozvani ste u zvaničnu posetu koja će trajati jedan dan, rešeni smo potpisati sporazume, ali ovde stvar nije bila u tome. Pretpostavljam da se isto dešava i s Meksikom. Milej je u intervjuu za medije izjavio da je to potpuno nepoštovanje, rekao je: ako predsednik Borić želi da se sastane sa mnom, neka dođe u moj hotel. Ali to se tako ne radi.
Znači, em taj momak nije pozvan u zemlju kao predsednik, em je preko medija izvršio čin nepoštovanja da kaže predsedniku – ako hoćeš da me vidiš, dođi ovamo u hotel.
Havijer Larain, glavni urednik izdanja Koreo del Alba (Bolivija):
– Ćorsokak u koji su zapale obe zemlje je javan i zasnovan je na optužbama argentinskih vlasti na račun La Monede, da će vlada tobože štititi ćelije Hezbolaha i druge slične stvari. Čile je sve negirao. Zatim je došlo do još jednog „ćorsokaka“, pošto je u Patagoniji argentinska vojska napravila bazu, tobože radi praćenja klime, na teritoriji Čilea. Onda je Borić postavio ultimatum odnosno demontaže tog objekta, s uslovom da će u protivnom slučaju to uraditi čileanska vojska. Ukratko rečeno, prijateljskih odnosa između Čilea i Argentine nema od početka Milejeve vladavine. Konačno, otišao je na privatni poslovni skup, radi održavanja konferencije povodom 20-godišnjice međudržavnih sporazuma o gasu. Zapravo, nudio je depozite sa polja Vaka Muerta. Po sebi se razume da su njegove veze sa čileanskim ultradesničarima veoma bliske; koliko sam razumeo, jedan od njegovih savetnika je Čileanac. Što se tiče Meksika, detalje ne znam. Samo čitam uvrede na račun Obradora i njegove odgovore koji su izašli u javnu ravan.