Чиле заузима друго на свету место у потрошњи авокада

Према Чилеанском комитету за авокадо, Чилеанци годишње троше 8,6 килограма авокада, што је цифра коју надмашује само Мексико, где је потрошња авокада 10,3 килограма


У облику пиреа или на тракице, на тосту, у јелима или салатама – авокадо је једна од најкоришћенијих намирница код Чилеанаца, и његов годишњи промет износи преко 700 млн долара, како код малих, тако и код великих произвођача.

Ово не укључује читав логистички ланац повезан с комерцијализацијом авокада и трговинске дистрибутере.

Стога је Чилеански комитет за авокадо, удружење које окупља произвођаче и трговце воћем, саопштио да је та земља учврстила своју позицију другог највећег потрошача авокада у свету, са потрошњом од 8,6 килограма по особи годишње.

Ову цифру надмашује само Мексико, где је потрошња авокада 10,3 килограма.

Према речима Франциска Контарда, извршног директора Комитета за авокадо, „подаци обновљени до 2025. још једном показују да су Чилеанци љубитељи авокада и да локална потрошња наставља да расте устаљеним темпом“.

Према Франциску, ово „потврђује његов значај у свакодневној исхрани становништва, што доприноси здравијем начину живота“.

Осим тога, синдикат тврди да је растућа домаћа тражња (просечна потрошња била 8,2 килограма 2023. године) довела до тога да 45 одсто производње остане у Чилеу, док је остатак извезен на тржишта попут Латинске Америке, САД, Европе и Азије.

Тако је у 2024. потрошња авокада порасла за 4,87%, а извоз за 13,7%.Према подацима Централне банке, извоз авокада износио је 207 милиона америчких долара.

Иако ниво извоза авокада заузима значајно место у извозној корпи Чилеа, он је још увек далеко од осталих врста воћа као што су трешње (3.575 милиона долара у 2024.), стоно грожђе (1.281 милион долара), јабуке (626 милиона долара) итд.

Међутим, Комитет за авокадо наглашава да су од 2021. године почели да примењују мапу пута за „подстицање одрживости сектора“ у друштвеним, економским и еколошким питањима, са циљем успостављања стандарда у складу с Агендом УН 2030.

Извор: América Economía

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *